Hnutí ANO získá pět z jedenácti míst v radě, zatímco uskupení Spolu získá dva zástupce, včetně primátora. Dvojblok Ostravaka a Starostů pro Ostravu bude mít tři zástupce a Piráti získají jedno místo.

Koaliční jednání v krajském městě trvala přibližně měsíc, během kterého se jednotlivé subjekty nemohly dlouho dohodnout na obsazení pozice primátora, o kterou usilovaly jak ANO, tak Spolu. Tento problém komplikoval také početní zastoupení jednotlivých subjektů v radě města.

Hnutí ANO bude mít čtyři náměstky a jednoho radního. Jeden náměstek bude mít na starost strategický rozvoj či územní plánování, další finance a oblast kultury, třetí oblast majetku a čtvrtý veřejné zakázky.

Spolu bud mít náměstka pro sociální věci. Piráti budou mít náměstka primátora pro vzdělávání, inovace, smart cities a digitalizaci a hnutí Ostravak náměstka pro investice. Starostové pro Ostravu získají náměstka pro životní prostředí.

Hnutí ANO vyhrálo podzimní komunální volby v Ostravě s převahou 21 mandátů. Velmi rychle po volbách utvořilo koalici s uskupením Spolu a jeho devíti mandáty a Piráty, kteří obsadili posty tří zastupitelů. Díky této koalici měla nová vládnoucí koalice v ostravském zastupitelstvu převahu 33 hlasů.

Krizi v ostravské části hnutí ANO odstartovala volba prezidenta v lednu, kdy dosavadní primátor Tomáš Macura, který byl dlouhodobým kritikem hnutí, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor šéfa hnutí a bývalého premiéra ANO Andreje Babiše.

Macura následně opustil hnutí ANO a ostravský klub zastupitelů se rozhodl ho vyloučit ze svých řad. Stejně postupovali i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové, která Pavla také podpořila v prezidentské volbě. Kvůli vzniklé situaci začali další členové hnutí ANO klub opouštět, postupně jich odešlo šest.

Primátor Macura na twitteru k výsledku koaličního jednání uvedl pouze stručnou větu: "Inu, Spolu této šance zachovat si pověst nevyužilo."

reklama