Třiasedmdesátiletý olomoucký arcibiskup Graubner nahradí kardinála Dominika Duku, který funkci vykonával od roku 2010. Již před několika lety dosáhl věku 75 let, kdy církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí.

"Svatovojtěšský stolec je vysoce odpovědným údělem, službou a závazkem, proto Vám přeji mnoho sil, trpělivost a otevřenost k dialogu," napsal Zeman. Česko podle něj čelí dopadům války, narůstající ekonomické i společenské krizi. Církev může být zdrojem povzbuzení pro občany, míní.

Zeman doufá, že mezi Pražským hradem a Arcibiskupským palácem bude nadále fungovat "dobré sousedství spojené se vzájemným respektem a porozuměním." Rád se s Graubnerem při nejbližší příležitosti setká.

Prezident zaslal dopis také Dukovi, kterého dříve nazval dobrým přítelem. V dopise na kardinálovi ocenil, že se veřejně nebojí zastat člověka. Na pražském arcibiskupství podle něj Duka mimo jiné prošel řadou zkoušek a čelil také "četným protivenstvím".

"Prožíváme nesmírně těžkou dobu. A zdá se, že budoucnost bude ještě dramatičtější. Potřebujeme dobré pastýře. Prosím, předávej i po odchodu z Arcibiskupského paláce tuto svou životní zkušenost, buď dál odvážným hlasatelem dobré zprávy," uvedl Zeman s tím, že se s Dukou nadále bude rád setkávat a diskutovat.

Fiala popřál Graubnerovi hodně sil, Baxa se těší na spolupráci

Premiér Petr Fiala (ODS) poblahopřál Janu Graubnerovi ke jmenování pražským arcibiskupem. Ve vyjádření, které má ČTK k dispozici, mu popřál hodně sil, moudrosti a božího požehnání. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) se těší na spolupráci například v památkové péče, uvedl na twitteru. Třiasedmdesátiletý olomoucký arcibiskup Graubner nahradí kardinála Dominika Duku, který funkci vykonával od roku 2010.

"Blahopřeji arcibiskupu Janu Graubnerovi ke jmenování pražským arcibiskupem. Přeji mu hodně sil, moudrosti a Božího požehnání pro jeho novou službu," napsal Fiala.

"Jako ministr, do jehož resortu patří i vztahy státu a církví, se těším na vzájemnou spolupráci, například v oblasti památkové péče. Volba padla na duchovního, který má zkušenosti s vedením rozsáhlé arcidiecéze," poznamenal ministr Baxa.

"Pana arcibiskupa Graubnera považuji za velmi dobrou volbu, ač je evidentní, že jde jen o přechodné řešení. Přeji mu hodně sil a Božího požehnání," napsala ČTK předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyni poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alenu Schillerovou Graubnerovo jmenování potěšilo. "Jeho excelenci monseigneur Janu Graubnerovi gratuluji a věřím, že pomůže v šíření klidu, porozumění a i spojování společnosti," sdělila ČTK. Stínová ministryně kultury hnutí ANO a poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová Graubnerovi ke jmenování gratulovala. "Jsem přesvědčená, že bude pokračovat v úspěšně nastavené spolupráci církve s regiony a vládou ve všech oblastech života našich občanů," napsala ČTK Pokorná Jermanová.

Předseda SPD Tomio Okamura ve vyjádření pro ČTK poznamenal, že politikům nepřísluší komentovat personální rozhodnutí církve. "Mne osobně může jen těšit, že pražským arcibiskupem se stal Moravák, a novému panu arcibiskupovi přeji zdraví i zdravý rozum v dnešní rozevláté době," uvedl.

Graubnerovi bude v srpnu 74 let, přičemž církevní hodnostáři obvykle funkce opouštějí po dosažení věku 75 let. Na to narážel i bývalý ministr financí a bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek (TOP 09). "Jan Graubner je čestný a statečný muž a zaslouží si modlitby za úspěšnou misi v pozici primase českého. Jenom nevím, zda si zaslouží, aby byl použit jako přechodné řešení," uvedl na twitteru.