Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dušek: Data o úmrtích na covid má smysl zveřejňovat až zpětně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Data o počtu úmrtí na covid-19 má podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška smysl zveřejňovat zhruba po třech dnech až týdnu. V reálném čase podle něj údaje nejsou dostatečně přesné a jejich pozdější korekce vyvolávají u veřejnosti představy, že se statistiky zpětně mění. Dušek to dnes řekl v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce.

Minulý týden vzbudil pozornost Duškův výrok na sněmovním zdravotnickém výboru, že by rád "vysílání čísla o mortalitě vypnul". Hrozilo by ale podle něj "rozpoutání mediálního pekla". Dušek dnes ČT řekl, že tehdejší vyjádření nedomyslel. Trvá však na tom, že denní zveřejňování informací o úmrtí na covid-19 velký smysl nemá. "V reálném čase se údaj o zemřelém nedostane ani v obecné době do centrálních statistik," vysvětlil Dušek.

Statistici tak podle něj zveřejní číslo, které se ale několik dalších dní doplňuje. "Protože přicházejí listy o prohlídce zemřelých mimo nemocnice, zprávy o výsledcích pitev a podobně. Samozřejmě v laických čtenářích to musí vyvolávat dojem, že se statistiky x dní zpátky mění," dodal.

V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Dušek řekl, že u covidu-19 by stačilo počkat na dohlášení všech listů o prohlídce zemřelých tři, čtyři nebo pět dní. "Bude to aspoň trochu úplné," podotkl. V ČT zmínil jako časový odstup pro zveřejňování i týden, upozornil ale, že nemá mandát to měnit. "Je to věc, kterou by mělo rozhodnout ministerstvo zdravotnictví v nějakém oficiálním komunikačním plánu," dodal Dušek.

Data o mortalitě podle něj nelze nikde v Evropě a kultivovaném světě tajit a nikdo o to ani neusiluje. "Reportuje se mortalita na všechny typy nemocí, ale zpětně, aby byla data validovaná," uvedl. Česko, ale i Evropa a celý svět se podle něj musejí zamyslet nad komunikačním plánem, jak podobná data sdělovat.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.