Šíření koronaviru v Česku zpomaluje třetí týden v řadě. Vedle nových případů je jedním z klíčových ukazatelů také počet hospitalizovaných. V současné době je s covidem v nemocnicích 850 pacientů. Před týdnem jich bylo téměř 1300. V těžkém stavu je 36 pacientů, což je pokles zhruba o třetinu.

S nákazou dosud v zemi zemřelo 41.567 lidí. V uplynulém týdnu bylo obětí 71, o týden dříve 97. Údaje z posledních dní ale při dalších aktualizacích ještě většinou vzrostou. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvedlo ministerstvo.

Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 65 nakažených. Takzvané incidenční číslo se vytrvale snižuje už více než tři týdny. Před týdnem bylo o třetinu vyšší. Nejhorší situace je v hlavním městě, na 100.000 Pražanů připadá v uplynulém týdnu 78 nakažených. Naopak v Moravskoslezském kraji má incidence hodnotu 44, nejméně v Česku.

Na testy chodí stále méně lidí. Ve čtvrtek dorazilo zhruba 5500 zájemců, před týdnem jich bylo zhruba 8000. U všech třech typů testů se také snížila pozitivita.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno zhruba 4,16 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je víc než 356.000.

Ochranou před těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno zhruba 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou přes půl milionu. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali zhruba 14.000 dávek, v mezitýdenním srovnání asi o 2600 méně. V současné době tvoří naprostou většinu podaných vakcín přeočkování.

Před rokem začínala velká vlna epidemie covidu, loni touto dobou přibývalo zhruba 6000 nakažených za den. Letos je ale podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) situace jiná. Existují novější vakcíny a léky, varianta koronaviru omikron je sice mnohem nakažlivější, ale má mírnější zdravotní dopady. Nouzový stav ani plošná opatření proto ministerstvo nechystá.

Další zvýšení počtu pozitivně testovaných očekává ministr ve druhé polovině listopadu a pokračovat bude zřejmě i v prosinci, lednu a únoru. Současné počty pozitivně testovaných ukazují podle odborníků jen část nakažených, většinou ty, kteří s příznaky dorazí k praktickému lékaři a koronavirem se nakazili poprvé. Opakované nákazy každý den tvoří asi třetinu navíc.