První dáma Eva Pavlová se na svém instagramovém profilu podělila o dopis, který jí zaslal student historie. Mladý muž v něm ocenil způsob, jakým prezidentský pár reprezentuje Českou republiku, a s odkazem na odkaz Václava Havla zdůraznil, že pilířem společnosti musí být vzájemná úcta. Autor dopisu vyjádřil naději, že hodnoty jako pravda a respekt nakonec převáží nad současnými projevy nenávisti a hrubosti.
Zveřejněný text doplnila Eva Pavlová vlastním komentářem, který je vnímán jako elegantní, ale jasně mířená kritika chování premiéra Andreje Babiše. První dáma uvedla, že slušnost považuje za základní kámen zdravé společnosti a poděkovala všem, kteří se odmítají smířit s rostoucí neomaleností ve veřejném prostoru.
Tato slova přicházejí bezprostředně po incidentu při pátečním setkání na Pražském hradě. Andrej Babiš dorazil na schůzku s prezidentem Petrem Pavlem se čtvrthodinovým zpožděním, za což sklidil od hlavy státu výtku. Předseda vlády na kritiku reagoval odseknutím, že mu příchod zkrátka „nějak nevyšlo“, a později dodal, že by prezident měl být velkorysejší, přičemž zdůraznil, že není jeho zaměstnancem.
Právě tento kontrast mezi studentovou prosbou o návrat ke slušnosti a premiérovým přístupem k protokolárním zvyklostem rezonuje v příspěvku první dámy nejsilněji. Eva Pavlová svým vyjádřením podpořila ty občany, kteří vnímají úctu k úřadu i k ostatním lidem jako nezbytný standard, nikoliv jako projev nadřízenosti.
Student v dopise mimo jiné citoval Havlovo vystoupení v Oslu z roku 1990 o tom, že násilí a nenávist nejsou východiskem pro lidské soužití. Pavlová k tomu dodala, že ji těší množství zpráv od lidí, kteří si na hrubé chování nechtějí zvykat. Tím nepřímo potvrdila, že styl komunikace, který v posledních dnech předvedl Andrej Babiš, považuje za nevhodný příklad pro zbytek společnosti.
Témata: Eva Pavlová, Andrej Babiš
Související
4. března 2026 12:45
28. ledna 2026 13:20
27. ledna 2026 20:11
23. prosince 2025 17:58
17. prosince 2025 16:09
16. listopadu 2025 21:44