Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Expracovnice úřadu vlády viněná z podvodu přistoupila na dohodu, píše server

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Michal Král, EuroZprávy.cz

Bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády ČR, která podle policie připravila podvodem úřad o téměř osm milionů korun, přiznala svou vinu a přistoupila na dohodu o vině a trestu. Serveru Aktuálně.cz to řekl vedoucí Obvodního státního zastupitelství v Praze 1 Jan Lelek.

Podle serveru by tak žena mohla odejít s podmínkou, dočasným zákazem působení ve veřejné sféře a peněžitým trestem. V případě odsouzení jí hrozilo až osm let vězení.

Podle kriminalistů žena na úřadě pracovala na odboru rozpočtu a financování. Od ledna 2015 do března 2021 předkládala k proplacení padělané daňové doklady od různých subjektů a vyplacené peníze si nechávala. Podvodného jednání se dopouštěla v době, kdy byli premiéry postupně Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO). Úřad vlády řídili Pavel Dvořák, Radek Augustin a Tünde Bartha. Právě za její éry se objevilo podezření, že úřednice podvádí.

"Dozorový státní zástupce uzavřel s obviněnou dohodu o vině a trestu," řekl serveru Lelek. "Podmínkou takové dohody je, že obviněná musí prohlásit, že spáchala skutek, který jí je kladen za vinu," vysvětlil. Přiznání je zásadní polehčující okolnost.

Jaký trest dozorový žalobce pro bývalou úřednici navrhuje, Lelek podle serveru odmítl komentovat. Podle informací Aktuálně.cz obě strany přistoupily na podmíněný trest, dočasný zákaz působení ve veřejné sféře a povinnost uhradit škodu podle finančních možností obviněné. Souhlasil s tím i úřad vlády, který v případu figuruje jako poškozený.

Server píše, že dozorový státní zástupce předložil návrh dohody k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 v červnu a v srpnu o něm bude rozhodovat soudkyně Anežka Pudilová.

Témata:  soudy vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 15:27

Na vévodkyni Meghan nikdo nenechá nit suchou: Expertka ji podrobila ponižující kritice

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se znovu ocitla pod palbou veřejnosti a komentátorů poté, co byla její nová kuchařská show na Netflixu, nazvaná With Love, Meghan, tvrdě kritizována za nedostatek originality, osobnosti a zábavy. Podle britské publicistky Esther Krakue, která vystoupila v pořadu Royal Exclusive na serveru The Sun, Meghan nepůsobí jako přirozená moderátorka a je prý „nepřesvědčivá a nudná“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

U Nového Strašecí na Rakovnicku došlo k tragické dopravní nehodě

Tragickou nehodu, jíž se účastnil Zdeněk Pelc, vyšetřuje policie. Řeší usmrcení z nedbalosti

Tragická dopravní nehoda, která se odehrála ve středu večer u Nového Strašecí, nadále budí značnou pozornost. Hlavním aktérem kolize je miliardář Zdeněk Pelc, podle informací CNN Prima NEWS řidič luxusního vozu značky Lexus, který ze zatím neznámých důvodů vjel do protisměru. Následný střet si vyžádal jeden lidský život. Policie nyní případ vyšetřuje jako možné usmrcení z nedbalosti.