Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exředitel Homolky Dbalý nastoupil do vězení, má si odpykat 7 let za korupci

Soud s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým
Soud s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, odsouzený za korupci, dnes nastoupil do věznice v pražské Ruzyni. Informovala o tom dnes Česká televize. Podle lednového rozsudku pražského vrchního soudu si má za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpykat sedm let. Součástí verdiktu, který byl prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách, byl i peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Dbalý si také před svým zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou. Lékař svou vinu od počátku stíhání odmítá.

V další části kauzy, která zahrnuje zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože, byl Dbalý za braní úplatků zatím nepravomocně odsouzen k devíti letům vězení a k propadnutí majetku. V českém právním řádu se tresty nesčítají, a soudy tak mohou poslat Dbalého do vězení maximálně na 12 let. Dbalý je ještě stíhaný v souvislosti s nemocniční veřejnou zakázku na zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Témata:  Vladimír Dbalý

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.