Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní počasí v Česku: Hasiči kvůli dešťům evakuovali obyvatele několika obcí

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Silné noční deště zvedly dnes na několika místech hladiny řek. Třetí povodňový stupeň je v Libereckém kraji na Svitávce v Zákupech na Českolipsku, v Plzeňském kraji dosáhly nejvyššího povodňového stupně Otava v šumavském Rejštejně a v Sušici na Klatovsku.

V Jablonném v Podještědí na Liberecku se dnes utrhlo jedno ze dvou stavidel Mlýnského rybníka. Hasiči na svém twitteru informovali, že zajistili provizorní opravu dřevěnými deskami, aby snížili průtočnost. Rovněž upozornili starosty v okolí na zvýšenou hladinu.

Rozvodněný Dobranovský potok zaplavil silnici, podle českolipské starostky Jitky Volfové (ANO) hasiči ráno evakuovali obyvatele zhruba 20 domů podél potoka. "Možná jich bude ještě víc, pokud by se uvolnila hráz ve Svojkově na Kachním rybníku. Ale všichni doufáme, že s to nestane a že dopoledne nastane kulminace," řekla ČTK. Z Písečné evakuovali hasiči 37 lidí, většina šla ke známým, pět jich ubytovali v ubytovně v Zákupech.

Jen do půlnoci na neděli vyjížděli hasiči v Libereckém kraji ke 140 událostem, většinou šlo o čerpání vody. Zatímco v sobotu působila voda největší problémy na Liberecku, teď je postiženější Českolipsko. Hodinu před půlnocí zachraňovali hasiči v Kunraticích u Cvikova obyvatele zatopeného rodinného domu. V místě protéká Svitávka, na které byl v tu dobu stav ohrožení, tedy třetí povodňový stupeň, teď už voda klesla.

Hladina řeky Bělé v Jeseníku vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity

Hladina řeky Bělé v Jeseníku dnes dopoledne po vydatných deštích rychle vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení. V Mikulovicích na Jesenicku platil dopoledne na Bělé druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). V souvislosti se silnými srážkami zasahují na Jesenicku hasiči, na ohrožená místa instalují pytle s pískem. Na twitteru to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Zatímco ještě v 09:00 byla hladina Bělé v Jeseníku podle údajů ČHMÚ na 67 centimetrech, v 09:50 už na 161 centimetrech a v 10:20 na 174 centimetrech. O 20 minut později pak na 169 centimetrech. Spodní hranice pro vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity tam činí 160 centimetrů, v případě druhého stupně je 130 centimetrů a prvního stupně 100 centimetrů. V Mikulovicích vystoupala v 10:40 na 245 centimetrů, což je 15 centimetrů nad spodní hranici pro druhý stupeň povodňové aktivity a 45 centimetrů nad spodní hranicí pro první stupeň.

V souvislosti s velmi silnými srážkami zasahují hasiči podle Balážové v okolí Jeseníku a Bělé pod Pradědem na Jesenicku. "Na ohrožená místa instalujeme pytle s pískem, čistíme propustky a čerpáme vodu tam, kde to situace už dovolí. Celkem řešíme nyní 20 událostí," uvedla mluvčí.

Pro Olomoucký kraj platí do dnešního odpoledne varování ČHMÚ před velmi silnými bouřkami. V souvislosti s nimi může docházet k vzestupu hladin řek a potoků. V některých říčních profilech lze očekávat dosažení prvního stupně povodňové aktivity. Varování před možným vzestupem hladin vodních toků platí pro většinu České republiky až do pondělního rána.

Na jihu Čech se zvedají hladiny řek, způsobily to noční deště

Na jihu Čech se zvedají hladiny řek. Prvního povodňového stupně dosáhla Teplá Vltava a Černá. Způsobily to noční intenzivní deště, které zasáhly hlavně Šumavu a Novohradské hory. ČTK to řekl Daniel Maňhal z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Nelze vyloučit, že hladiny řek se dnes zvýší i na jiných místech kraje, dodal.

První povodňový stupeň dopoledne překonala Teplá Vltava v Lenoře na Prachaticku a Černá v Ličově na Českokrumlovsku. Jde o místa v blízkosti Šumavy, respektive Novohradských hor. Proti tomu klesá hladina Volyňky v Sudslavicích na Prachaticku, která překonala hranici prvního povodňového stupně v ranních hodinách. Nyní už se vrátila do normálu.

"Srážky byly výrazné především na Šumavě, kde například ve Filipově Huti spadlo téměř 70 litrů vody na metr čtvereční. Jelikož je půda nasycená, voda po ní stéká a způsobuje to zvyšování hladin řek," uvedl Maňhal. Dodal, že o něco slabší srážkové úhrny byly u Dolního Dvořiště v Novohradských horách.

Podle něj by dnes už nemělo pršet tak intenzivně. "Přesto ještě někde srážky budou. Očekáváme je především v oblasti Novohradských hor," řekl.

Hydrologové proto předpokládají, že přes den ještě dosáhnou hladiny řek na jiných místech Jihočeského kraje prvního povodňového stupně. "A na Otavě můžeme očekávat i druhý stupeň," uvedl Maňhal. Kvůli silným nočním dešťům Otava v Rejštejně v Plzeňském kraji překonala dnes ráno hranici třetího povodňového stupně. Hladina pak bude podle odhadů stoupat níže po proudu směrem k jihočeským Strakonicím.

Na Děčínsku sčítají škody po bleskové povodni, poškozené jsou silnice i mosty

Na Děčínsku se situace po sobotních deštích uklidnila, dnes přestalo pršet, hladiny potoků a řek opadly. Někde ale stále zůstává voda i na silnicích, některé vozovky jsou poškozené. V Děčíně se utrhlo několik svahů, voda natekla i do jedné z budov magistrátu. Velké škody napáchala voda v Dolní Poustevně, poškozené jsou silnice i několik mostů, v domech tu měli i tři čtvrtě metru vody. Některým mostům museli hasiči odřezat zábradlí, protože bránilo průtoku vody. ČTK to řekl starosta Dolní Poustevny Robert Holec (Město mého života).

"Máme poškozené tři mosty, jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit," řekl starosta. Voda podle něj zaplavila domy kolem potoka, během hodiny se jeho hladina zvedla o tři metry. "Bylo to hrozně rychlé, začalo pršet v noci v jednu hodinu a v půl druhé už mi volali lidi, že se voda žene z polí, a ve tři už byla z koryta venku. Spláchlo to i auta zaparkovaná u vody, museli jsme je vytahovat z příkopů," popsal situaci Holec.

Voda v Poustevně už opadla a lidé začali uklízet. "Už ráno jsme to objeli, přistavujeme kontejnery na odpad, úředníci města a hasiči obcházejí lidi a pomáhají hlavně seniorům. Snažíme se sehnat pro postižené i nějakou finanční pomoc, protože domy v záplavové oblasti nejde pojistit, a lidi měli tři čtvrtě metru vody v domech," dodal starosta. Není to poprvé, co Poustevnu velká voda postihla, velké byly záplavy v roce 2010.

V Děčíně se dnes ráno sešla povodňová komise, i tam už začali uklízet a sčítat škody. "Máme poničené silnice, chodníky, silnice na Žleb je zavalená kameny, tam bude potřeba těžká technika na odstranění. Vytopenou máme budovu magistrátu A3, hasiči to jdou vyčistit, bylo tam asi pět centimetrů bláta. V části Bělá ještě stále teče voda po silnici a zůstaly tam laguny," řekl ČTK mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Jílovský potok, který v sobotu páchal největší škody, klesl zhruba o dva metry, lidé tv okolí začali vyklízet sklepy a garáže, které jim voda zaplavila.

Témata:  počasí déšť Liberecký kraj povodně

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy