Fiala dnes v Berlíně jako čestný host přednese projev ve Východním výboru německého hospodářství (OA), což je svaz předních podniků podporující hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou. Do německé metropole se Fiala vrací po měsíci, v květnu zde jednal se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřem Olafem Scholzem.

Německo Fiala označil před odletem za klíčového obchodního partnera, což podle něj potvrzuje i fakt, že do země za první půlrok vládnutí míří podruhé. Ačkoliv jsou ekonomické vztahy velmi silné, vidí možnost dalšího rozvoje zejména v oborech s vysokou přidanou hodnotou.

Obě země podle něj tvrdě pociťují dopady ruské agrese na Ukrajině. "Zpřetrhání hospodářských vazeb s Ruskem nás nutí k užší spolupráci v oblasti střední Evropy, což je z tohoto hlediska příležitost," uvedl. České firmy mají podle něj v Německu co nabídnout. Vedle obchodu bude chtít také v Berlíně načrtnout českou představu o předsednictví v příštím půlroce.

Na návštěvu v Berlíně naváže čtvrteční program ve Vatikánu včetně soukromé audience s hlavou katolické církve. I v rozhovoru s papežem Františkem chce Fiala zmínit dění na Ukrajině, otevře také otázky lidských práv a českého předsednictví v Radě EU.

Čeští politici dlouhodobě usilují o návštěvu papeže v ČR a pozvání zazní i od Fialy. Premiér řekl, že audience pro něj má společenský, politický, ale i duchovní rozměr vzhledem k tomu, že je věřící. "Máme možnost posunout vztahy se Svatým stolcem a ČR i na smluvní úrovni," uvedl. V programovém prohlášení se vláda hlásí k rozvoji dialogu se Svatým stolcem. "Podnikneme kroky ke sjednání nové smluvní úpravy vzájemných vztahů a zasadíme se o její ratifikaci," stojí v dokumentu.