Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala: ČR musela reagovat na zvýšenou migraci, kontroly na hranicích fungují

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká republika musela reagovat na situaci v souvislosti s novou migrační trasou, opatření funguje. Ke kontrolám na hranicích se Slovenskem to po dnešním jednání vlády řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ve čtvrtek večer bude v Praze jednat mimo jiné s předsedou slovenské vlády Eduardem Hegerem, podle kterého nynější situace na česko-slovenské hranici nemůže pokračovat. Benefitem schengenského prostoru je volný pohyb, řekl dnes Heger novinářům.

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který se má čtvrtečního jednání také zúčastnit, nečeká, že výsledkem bude okamžité zrušení kontrol na hranicích. Řekl to dnes na konferenci Sdružení místních samospráv.

ČR kvůli náporu migrantů původem hlavně ze Sýrie zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září a pak opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Kabinet je minulý týden prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje zavést ochranu hranic neprodleně. Dalších 30 dní pak budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud k tomu nebude mít námitky Evropská komise.

Fiala uvedl, že z obnovení kontrol na hranici se Slovenskem vláda nemá radost, musela ale reagovat na situaci v souvislosti s novou migrační cestou, kterou využívali především syrští uprchlíci a převaděči. "Opatření, které jsme udělali, skutečně funguje," konstatoval premiér. Migrační trasa je jím oslabena, a česká včasná reakce podle Fialy navíc vedla k tomu, že i jiné státy začaly plnit své úkoly a věnují se tomu, aby migrace po dané trase byla ztížena.

Také Rakušan hraniční kontroly hájil. Nemyslí si, že výsledkem čtvrtečního jednání se slovenskou stranou bude "nějaké akutní zrušení znovuzavedených kontrol". "V době, kdy jsme zaváděli kontroly, tak Česká republika evidovala až 350 ilegálních migrantů denně na svém území. Slovenská republika v té době evidovala 150 ilegálních migrantů týdně," řekl český ministr vnitra. Tato disproporce podle něj ukazuje, jakým způsobem se k nelegální migraci stavěla Česká republika a jakým Slovensko. "A že bohužel ty migrační proudy ze Slovenska do České republiky proudily bez nějakých větších zásahů na té slovenské straně," dodal.

Fiala považuje za důležité o věci jednat. Proto se ve čtvrtek sejdou jak premiéři Česka a Slovenska, tak ministři vnitra a policejní prezidenti obou zemí. Podle ministerského předsedy budou hovořit i o tom, v jakém časovém horizontu lze dospět k jinému řešení, než jsou hraniční kontroly.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) připomněl, že od noci na pondělí policie zdvojnásobila kapacitu odbavování nákladních vozidel na české straně hraničního přechodu Lanžhot-Kúty. Podle ministra to výrazně přispělo ke zkrácení čekací doby.

Česká policie od znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem podle pondělních informací zajistila v celé zemi 8840 lidí při nelegální migraci a 91 převaděčů. Podmínky pro vstup do ČR nesplnilo 1587 lidí, na Slovensko vrátila 2841 lidí.

Čeští a slovenští představitelé se koncem října přeli o tom, zda české kontroly porušují schengenský kodex. Podle slovenského ministra vnitra Romana Mikulce Česko v souvislosti s předáváním migrantů porušuje readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Jeho český protějšek Vít Rakušan (STAN) naopak trvá na tom, že prodloužení kontrol na hranicích je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex žádným způsobem neporušuje.

Témata:  Petr Fiala uprchlíci

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy