Vláda se podle Fialy blíží k tomu, aby zřídila funkci poradce pro národní bezpečnost. V programovém prohlášení slíbila, že post nadresortního poradce zřídí do konce roku 2022, aby koordinoval boj proti hybridním hrozbám či dezinformacím. Fiala to dnes označil za klíčové z hlediska provázanosti všech složek bezpečnosti státu. "Rozpracovány jsou nyní dvě varianty, obě mají své výhody, dovedu si představit cestu bez legislativní úpravy," řekl.

Fiala ocenil možnost BIS navštívit a mluvit s vedením kontrarozvědky. "Pokládám za důležité, že jsem měl možnost podívat se do budovy a hovořit s týmem pana ředitele Koudelky," řekl. Kabinet si je podle něj vědom důležitosti činnosti BIS a Fiala je přesvědčen, že například kvůli válce na Ukrajině je práce tajných služeb ještě důležitější. Informace od BIS považuje za cenné a důležité.

Koudelka označil návštěvu premiéra za čest. "Vážíme si toho, je to pro nás vysoké ocenění," uvedl. Ocenil aktuální spolupráci tajných služeb. Zřízení poradce pro národní bezpečnost považuje za důležité z toho důvodu, aby vláda dostala ke každému problému komplexní názory od všech tajných služeb, tedy BIS, ale také Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

reklama