Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala navštívil pražské sídlo BIS, její informace považuje za cenné

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes navštívil pražské sídlo kontrarozvědky, kde se setkal s týmem ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Po návštěvě označil na tiskové konferenci informace od BIS za cenné. Koudelka předsedovi vlády poděkoval, podobné vystoupení po návštěvě BIS naposledy zorganizoval tehdejší prezident Václav Havel před 24 lety, podotkl.

Vláda se podle Fialy blíží k tomu, aby zřídila funkci poradce pro národní bezpečnost. V programovém prohlášení slíbila, že post nadresortního poradce zřídí do konce roku 2022, aby koordinoval boj proti hybridním hrozbám či dezinformacím. Fiala to dnes označil za klíčové z hlediska provázanosti všech složek bezpečnosti státu. "Rozpracovány jsou nyní dvě varianty, obě mají své výhody, dovedu si představit cestu bez legislativní úpravy," řekl.

Fiala ocenil možnost BIS navštívit a mluvit s vedením kontrarozvědky. "Pokládám za důležité, že jsem měl možnost podívat se do budovy a hovořit s týmem pana ředitele Koudelky," řekl. Kabinet si je podle něj vědom důležitosti činnosti BIS a Fiala je přesvědčen, že například kvůli válce na Ukrajině je práce tajných služeb ještě důležitější. Informace od BIS považuje za cenné a důležité.

Koudelka označil návštěvu premiéra za čest. "Vážíme si toho, je to pro nás vysoké ocenění," uvedl. Ocenil aktuální spolupráci tajných služeb. Zřízení poradce pro národní bezpečnost považuje za důležité z toho důvodu, aby vláda dostala ke každému problému komplexní názory od všech tajných služeb, tedy BIS, ale také Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

Témata:  Petr Fiala Michal Koudelka BIS (Bezpečnostní informační služba ČR)

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy