reklama

Fialu předtím na úřadu vlády přivítal teď již bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Novému ministerskému předsedovi předal dopis po vzoru amerických prezidentů a klíč od korunovačních klenotů.

Zeman dnes na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Ministři po ceremoniálu položili věnec k hrobu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, na závěr společně zazpívali českou hymnu. Poté odjeli zpět do Strakovy akademie, kam dorazili po 12:35.

Fialův kabinet musí podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dnes rozhodnout, zda pošle do Sněmovny žádost o prodloužení nouzového stavu. Tisková konference po úvodním jednání kabinetu je v plánu na 13:45. Předseda vlády Fiala pak odpoledne a v sobotu bude uvádět ministry do jejich úřadů.

Obě vlády Andreje Babiše (ANO) i kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v roce 2014 schvalovaly na prvním jednání například návrh na jmenování předsedy Legislativní rady vlády, řešily také funkci vedoucího úřadu vlády a mluvčího kabinetu. Zabývaly se i obsazením Bezpečnostní rady státu či určením role prvního místopředsedy vlády.

Podle informací ČTK by měla úřad vlády vést bývalá mluvčí občanských demokratů Jana Kotalíková, mluvčím kabinetu by se měl stát nynější mluvčí ODS Václav Smolka.