Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firmy budou hlásit pozitivní testy přes web, mohou hned vystavit i neschopenku

Test na přítomnost nemoci covid-19.
Test na přítomnost nemoci covid-19.
Foto: Pixabay

Firmy budou od pondělí hlásit pozitivní samotesty zaměstnanců na covid-19 přes stránku Samotestování na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) tam mohou rovnou požádat pro zaměstnance i o neschopenku. ČTK řekl, že autorizace k přihlášení na web bude přes datovou schránku.

Podrobné informace ministerstvo zveřejní v manuálu k testování, který v současné době dokončuje. Na zakoupené testy firmám přispívají zdravotní pojišťovny. Podniky, které dosud zaměstnance netestovaly, budou moci žádat o peníze až v březnu.

Na webu bude po přihlášení dostupný formulář, kam firma zadá údaje o pozitivně testovaných zaměstnancích a může u každého také zvolit, jestli pro něj žádá neschopenku. Automaticky se podle Pavlovice tuto informaci dozví ministerstvo práce, respektive Česká správa sociálního zabezpečení, která neschopenky eviduje. Peníze v prvních dnech pracovní neschopnosti zaměstnanci platí zaměstnavatel, může pak podle náměstka čerpat antivirus nebo takzvanou izolačku. Lidé, kteří neschopenku mít nebudou, mohou dál pracovat v karanténě z domova. Deníku Právo Pavlovic řekl, že povinnost nahlásit výsledky testování je do dvou dní od testu. Zaměstnanci v případě vydání karantény a neschopenky přijde SMS zpráva.

Po pozitivním antigenním samotestu bude karanténa na pět dní. "Pokud se v té době u zaměstnance vyskytnou příznaky, nevrací se po pěti dnech do práce, ale kontaktuje svého praktického lékaře," vysvětlil. Ten ho případně pošle na PCR test. Při pozitivním nastupuje do izolace, po negativním může karanténu okamžitě ukončit. Měsíčně jich bude možné absolvovat až pět, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve uvedl, že zdarma budou jen pro očkované nebo ty, kteří prodělali covid-19 v posledním půl roce.

Poprvé se začalo testovat ve firmách už loni na jaře. Povinnost se nevztahovala na očkované a lidi šest měsíců po prodělání covidu-19, kteří se ale od pondělí testovat musí, a to dvakrát týdně. Vláda počítá s tím, že testovat se takto bude dva až tři týdny, než se přežene vlna koronaviru varianty omikron.

Za nakoupené testy pro zaměstnance mohou firmy žádat zpětně příspěvek od zdravotních pojišťoven až 60 korun na jeden test, u levnějších pak méně podle jejich ceny. Podle webu samotesty-covid.cz bude pro firmy, které dosud nežádaly, možné žádost podat až po 1. březnu.

ČTK to potvrdila i mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Všichni zaměstnavatelé, kteří už testovali zaměstnance v předchozích vlnách epidemie a žádali pojišťovny o proplacení, už podle ní mají zřízený přístup do aplikace a žádají vždy za celý kalendářní měsíc. "Pouze ti, kterých se samotestování týká až po 17. 1. 2022, a dosud tedy nevykazovali vůči pojišťovnám náklady na samotesty, vykáží náklady (...) najednou, a to od 1. 3. 2022," uvedla Plívová. Od března, pokud by testování pokračovalo, by je pak vykazovali za každý měsíc.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 firmy

Související

Aktuálně se děje

12:12

Jan Kraus prozradil, co mu lidé psali v začátcích talk show. Nebylo to hezké

Dvacet let moderuje Jan Kraus na některé z českých televizních stanic svou talk show, která je stále populární. Spousta lidí si ostatně pustila i výroční epizodu, kde se moderátor zpovídal ze svých dojmů ve společnosti hvězdných hostů. Kraus dokonce zavzpomínal na nevybíravé reakce lidí během jeho začátků. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy