Podle odborníků se ukazuje, že antigenní testy fungují dobře.

"Asi 53,6 procenta všech nahlášených pozitivit bylo následně konfirmováno PCR testem. Potvrzená pozitivita je u 83,6 procenta konfirmovaných," sdělil Jakob. Pozitivně testovaný pracovník automaticky odchází do pětidenní karantény. Na potvrzení výsledku PCR testem jít nemusí. Pokud ale PCR test absolvuje, po negativním se může vrátit do práce.

Sociolog Daniel Prokop, který je součástí týmu, který vládě radí s pandemií, na twitteru napsal, že data o testování ve firmách ukazují, že pozitivním antigenním samotestům lze věřit. "Navíc antigenních pozitivních je výrazně méně než karantén přes kontakt. Záchyty omezené, ale rostou o 30 procent týdně," uvedl s tím, že důležité jsou kvalitní testy.

Molekulární biolog Marian Hajdúch k tomu napsal, že pětidenní karantény jsou tak ve většině případů spíš "izolace". Rozdíl mezi karanténou a izolací je v tom, že karanténa se nařizuje lidem, u kterých se nákaza ještě definitivně neprokázala, například po kontaktu s nakaženým nebo nově právě po pozitivním antigenním samotestu, izolace se pak nařizuje pozitivně testovaným. "Podle mne to je i jedno z možných vysvětlení rychlého růstu reinfekcí," dodal Hajdúch.

Plošné testování má být nástrojem, jak Česko zvládne vlnu nakažlivější varianty koronaviru omikron. Od začátku letošního roku se dvakrát týdně testovalo nejprve ve školách, od 17. ledna už se žáci a studenti testují jednou týdně a dvakrát týdně všichni zaměstnanci nebo podnikatelé, kteří přicházejí do kontaktu s dalšími osobami.

Tento týden laboratoře zaznamenaly vůbec nejvyšší počty nákaz od začátku epidemie v březnu 2020. Ve středu bylo poprvé pozitivně testováno přes 54.600 osob a dalších téměř 5000 se nakazilo opakovaně. Ve čtvrtek mělo pozitivní test 34.740 lidí poprvé a 16.248 znovu, celkově tak počet pozitivních testů znovu překročil 50.000 za den. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek řekl, že očekává, že počty nových případů začnou příští týden klesat.