V učilišti Ohradní jeden z vyučujících ve čtvrtek podlehl zraněním po útoku mačetou. Z útoku je podezřelý jeho učeň.

O možnosti zavést pro učitele a vychovatele statut chráněné osoby hovořil už v roce 2014 bývalý ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Reagoval tak tehdy na útok chovanců na vychovatele ústavu v Králíkách. Statut chráněné osoby mohl podle něj zaručit, že ti, kdo by pedagogy napadli, by dostali přísnější tresty. O potřebě legislativních změn v tomto smyslu po Chládkově odchodu mluvila i jeho nástupkyně Kateřina Valachová (ČSSD). Cestou chráněné osoby se chtěla vydat proto, že ministerstva spravedlnosti a vnitra opakovaně odmítala učitelům přisoudit postavení veřejného činitele. Ze záměru ale nakonec sešlo.

Gazdík dnes na dotaz ČTK řekl, že problematika ochrany pedagogů se může opět otevřít. „Toto bude věcí diskuse v okamžiku, kdy si vyhodnotíme tento konkrétní případ (zabití učitele v Michli) dopodrobna. Ale jsem připraven o tom vést politickou diskusi, bude mě zajímat názor koaličních partnerů a členů školského výboru," uvedl. "Nechci žádná unáhlená řešení, především mě bude záležet na praktických dopadech takovéhoto opatření," řekl.

Ministr ve středu na místě útoku v michelském učilišti uvedl, že žák byl s učitelem v konfliktu. Ve středu podle něj zaznamenal studijní neúspěch. Podle ředitele školy Karla Dvořáka byl napadený dlouholetým pedagogickým pracovníkem. Policejní mluvčí Jan Rybanský ČTK řekl, že podezřelý, devatenáctiletý žák, při zatýkání nebyl pod vlivem alkoholu ani drog.

Útoky ve školách v Česku nejsou časté. Například v roce 2014 v budově střední školy ve Žďáru nad Sázavou ubodala šestadvacetiletá žena studenta a další tři lidi zranila. V dubnu 2015 státní zástupce trestní stíhání ženy za útok ve Žďáru zastavil pro nepříčetnost. Žena byla umístěna do detenčního ústavu, podle znalců trpí schizofrenií.

O deset let dříve zase student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu k devíti letům vězení.

V březnu 2014 ve výchovném ústavu v Králíkách čtrnáctiletý mladík bodl vychovateli šroubovák do krku, minul tepnu o pár centimetrů, a s o rok starším kamarádem zkopali vychovatelku.