reklama

Šéf ÚKŠ Hamáček po dnešním zasedání na tiskové konferenci uvedl, že situace je podstatně lepší než ještě nedávno. "Nemáme ale vyhráno jako Česká republika, ani jako svět," řekl. Vývoj epidemie ve Velké Británii, Francii a dalších zemích podle něj ukazuje, že koronavirus nikam nezmizel. "Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví epidemie v ČR stagnuje," doplnil. Podotkl však, že především v Praze, na Plzeňsku a ve středních Čechách je situace horší než ve zbytku země.

Štáb se podle Hamáčka věnoval tomu, zda jsou opatření proti covidu v Česku přiměřená a zda je například kvůli šíření varianty delta nezměnit. "Podle hodnocení odborníků jsou aktuální opatření v této fázi dostatečná," řekl. Je tomu tak podle něj i díky tomu, že Česko nerozvolnilo dosavadní opatření tak výrazně, jako tak učinily některé jiné státy.

Ústřední krizový štáb se v zimě a na jaře scházel k plenárním zasedáním každý týden, později přešel na čtrnáctidenní režim. "Dnes jsme v režimu jednou za měsíc, v tom bych to nechal, pokud zůstaneme ve fázi stagnace," řekl. ÚKŠ podle něj ukončí činnost ve chvíli, kdy o tom rozhodne vláda. "Předpokládám, že minimálně po dobu, kdy bude platit pandemický stav, bychom fungování ÚKŠ zachovali," dodal.

reklama