reklama

V 69 případech zaměstnala bouře hasiče v Brně a na Brněnsku. Osm událostí evidovali na Znojemsku, sedm na Blanensku, šest na Břeclavsku a po pěti na Vyškovsku a Hodonínsku. "Třikrát jsme vyjížděli i do obcí zasažených tornádem, možná přes dopoledne tam přibude víc zásahů. Včera (v neděli) jsme tam po nočních deštích spravovali plachty a vylévali z nich vodu asi u 20 objektů," uvedl Mikoška.

Podle webu meteorologů platí v Jihomoravském kraji výstraha před silnými bouřkami i od dnešního odpoledne až do noci. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Hasiči v Olomouckém kraji kvůli noční bouřce vyráželi ke 13 událostem

Popadané stromy na komunikace, ale v některých případech i zatopené sklepy má na svědomí bouřka, která se v noci na dnešek prohnala Olomouckým krajem. Hasiči kvůli ní vyjížděli dohromady ke 13 událostem, odstraňovali také nánosy bahna a čistili odtoky, sdělil dnes ČTK jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

"Ve většině případů se jednalo o již tradiční technické pomoci v podobě odstraňování spadených stromů na komunikace. V Olomouci profesionální hasiči zasahovali u čtyř událostí, vyžadující nutnost čerpání vody ze sklepů a dvakrát v prodejnách s zo na ulici Na Letné a Polská. V obou případech voda velmi rychle opadla a čerpání nebylo nutné," uvedl mluvčí.

V Ostružnické ulici a v ulici Stiborova v Olomouci hasiči pročistili odtoky poté, co voda prosakovala do bytových jednotek. "Na tísňovou linku jsme také přijali jednu technickou pomoc v obci Ohrozim na Prostějovsku z důvodu naplavení bahna k rodinnému domu," doplnil mluvčí. Všechny události se obešly bez zranění a bez větších škod.

Hasiči ve Zlínském kraji vyjeli v noci na dnešek kvůli odstraňování následků bouřky k devíti událostem. "Šest výjezdů bylo k odstranění spadlých stromů, tři výjezdy byly k čerpání vody. Ke zranění osob nedošlo," uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Po nočních bouřkách byla Blanice krátce na prvním povodňovém stupni

Po nočních bouřkách vystoupila nad ránem na jihu Čech Blanice na stanici Blanický mlýn na Prachaticku na první povodňový stupeň. Po 6:00 však hladina začala klesat a vrátila se do normálu. Na některých místech kraje napršelo až 40 milimetrů vody. Bouřky nelze vyloučit ani dnes, řekl ČTK Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Kvůli bouřce měli v neděli večer a v noci sedm desítek výjezdů i jihočeští hasiči. "Nejvíce na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Nejčastěji se jednalo o popadané stromy a zhruba patnáctkrát jsme čerpali vodu ze sklepů," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Podle meteorologů bude dnes polojasno a teploty se dostanou až k 28 stupňům Celsia. V pozdějších hodinách se však může počasí změnit. " Během dne budou od jihozápadu místy přeháňky a bouřky," uvedl Slavík. Dodal, že první déšť se může objevit na některých částech kraje už v odpoledních hodinách.

reklama