Tornádo loni 24. června vpodvečer na Břeclavsku a Hodonínsku poškodilo asi 1200 domů, šest lidí zemřelo. Jihomoravští hasiči byli na místě jako první. Porota ankety ale vyslovila uznání všem 7500 hasičům z 556 jednotek, kteří ve zničených oblastech pomáhali. Za pomoc obětem tornáda získali ocenění také psychologové a interventi z Psychologické služby HZS ČR. Stali se kolektivem roku.

Druhé místo mezi zásahy patří likvidaci rozsáhlých lesních požárů v Řecku v oblasti Arkádie. Výběr hasičů z celé republiky bojoval s požárem v náročném terénu a v neznámých podmínkách deset dní. Situaci jim komplikoval mimo jiné nedostatek vody k hašení a vysoké teploty vzduchu. Richard Franc velel v Řecku týmu 36 lidí. Třetí skončil zásah domažlických hasičů u železniční nehody, která se stala v srpnu nedaleko obce Milavče v Plzeňském kraji.

Mezi jednotlivci získal druhé místo velitel družstva hasičské stanice v Žamberku František Hovad za záchranu pěti dětí, které propadly do zamrzlého rybníka. Třetí místo porota udělila technikovi stanice v Aši Janu Mojcherovi. Zachránil řidiče havarované dodávky.

Nejlepším projektem je Tísňová SMS. Umožňuje komunikaci pomocí textových zpráv s operačními středisky HZS bez nutnosti registrace. Projekt se připravoval od roku 2018 a do provozu byla služba uvedena na začátku letošního roku, přičemž od té doby podle poroty zachránila několik životů. V dalších kategoriích byli oceněni velitelé či civilní zaměstnanci.

Profesní anketu Hasič roku vyhlašují společně ministr vnitra a generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR od roku 2009. Odborná porota letos vybírala z 56 nominací, což je o 12 méně než v loňském roce.