"Je nutné, aby jak Hasičské záchranné sbory, tak Policie ČR disponovaly co nejkvalitnějším zařízením. Nedávný požár v Českém Švýcarsku jen potvrdil, jak důležité je do těchto organizací investovat," řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Sedmnáctá výzva IROP je určená pro projekty na území tzv. méně rozvinutých regionů a je v ní k dispozici více než 1,3 miliardy korun. V osmnácté je přes dvě miliardy korun pro projekty na území přechodových regionů a přes čtyři miliardy korun jsou v 19. výzvě otevřené celorepublikově.

Mezi méně rozvinuté regiony v Česku patří na základě poměru HDP v celoevropském srovnání mimo jiné Ústecký, Karlovarský, Zlínský či Moravskoslezský kraj. Takzvaným přechodovým regionem je pak například Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj nebo Kraj Vysočina.

Žadateli o dotace můžou být Generální ředitelství HZS ČR, Policejní prezidium ČR, hasičské záchranné sbory krajů, Záchranný útvar HZS ČR, krajská ředitelství policie, organizační složky státu a jimi zřizované nebo zakládané organizace, které zajišťují vzdělávání a výcvik složek Integrovaného záchranného systému (IZS).