reklama

Senátní ústavně-právní výbor se kvůli snaze prosadit korespondenční hlasování na podpoře volební novely neshodl. Senátní krajanská komise doporučila, aby hlasování poštou navrhl Senát schválit až Sněmovně vzešlé z podzimních voleb. Dolní komora v současném složení možnost korespondenčního hlasování odmítla.

"Volební úprava v podobě schválené Sněmovnou není dokonalá, ale vnímám to jako rozumný kompromis mezi všemi stranami," uvedl předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba. Nevyloučil ale možnost doplnění novely na popud jednotlivých senátorů.

Volební novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu, který především zrušil dosavadní způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty jako nespravedlivý pro méně úspěšné strany. Nový způsob přepočtu sice opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než dosud. Mandáty se mají přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran.

Soud také zrušil vstupní limit do Sněmovny pro koalice. Dvoučlenná uskupení by podle předlohy musela získat nově alespoň sedm procent hlasů místo původních deseti, vícečetná 11 procent. Podle předchozí úpravy musely tříčlenné koalice dosáhnout na alespoň 15 procent hlasů. V případě samostatně kandidujících stran novela zachovává pětiprocentní hranici.