reklama

Dál klesá počet počet hospitalizovaných s covidem-19. Nyní jich ministerstvo eviduje 73, z toho 11 ve vážném stavu. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden devět nakažených, stejně jako předchozí dny. Za posledních 14 dní bylo v republice 22 potvrzených případů na 100.000 obyvatel.

V sobotu zdravotníci podali 47.587 dávek vakcín proti covidu, asi o 4500 méně než před týdnem. V pracovní dny tohoto týdne se pokaždé očkovalo přes 110.000 lidí, nejvíc ve čtvrtek, skoro 17.500. Celkem už bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno téměř 7,19 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je přes dva a půl milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má zhruba 4,7 milionu Čechů. Při započítání jen lidí starších 16 let, kteří se zatím mohou očkovat, už má minimálně jednu dávku bezmála 53 procent obyvatel.

Epidemie v Česku několik týdnů zpomaluje, počty nově potvrzených případů, hospitalizací a dalších ukazatelů se nyní pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, bezmála 98 procent z nich se mezitím vyléčilo a 30.280 nakažených zemřelo. Zatímco v březnu, když epidemie vrcholila, umíralo s prokázanou nákazou i 200 lidí denně, v tomto týdnu počet zemřelých za den nepřesáhl čtyři. V pondělí a sobotu zatím ministerstvo neeviduje žádné úmrtí, statistiky se mohou ale zpětně změnit.

V sobotu laboratoře provedly skoro 42.000 testů, většinu antigenních a přes 12.000 přesnějších PCR testů. Ve stejný den předchozího týdne bylo testů celkově zhruba o 5000 víc. Zvýšila se pozitivita testů, což bývá o víkendech běžné. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - podíl pozitivních mírně stoupnul na 0,06 procenta. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se zvýšil na 0,73 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl 0,26 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, kterým se vláda orientuje při rozvolňování, dnes znovu stagnovalo a zůstává na hodnotě devět. Neměnilo se ve většině krajů, v několika mírně stouplo, v Moravskoslezském kraji kleslo. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde připadají dvě případy nákazy za týden na 100.000 obyvatel, v Královéhradeckém kraji to jsou tři případy. Nejvyšší číslo s 15 případy má nadále Praha.

reklama