reklama

Kancléř Vratislav Mynář se z jednání omluvil. Letošní původně schválený státní rozpočet přidělil Hradu 398,4 milionu Kč. Poslanci z něj ale v nedávné novele letošního rozpočtu odebrali 30 milionů korun, tato novela ale čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana.

Rozpočet Hradu zahrnuje rozpočet samotné prezidentské kanceláře, rozpočet Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Rozpočet pro příští rok počítá například s částkou 900.000 korun na rentu a náhradu výdajů pro prezidenta, kterému v březnu skončí jeho pětileté funkční období. Bývalý prezident dostává podle zvláštního zákona měsíční rentu 50.000 korun a víceúčelovou paušální náhradu rovněž 50.000 korun měsíčně. Kromě toho počítá návrh s navrácením částky 21,7 milionu korun, o které tato rozpočtová kapitola přišla při schvalování letošního rozpočtu. Snížila o ně peníze určené na investice Správy Pražského hradu.

Naproti tomu počítá návrh rozpočtu se snížením provozních výdajů v důsledku pokynu ministerstva financí o 2,55 milionu korun. Počítá i s částkou 462.000 korun navíc na zvýšení platu prezidenta a s částkou 429.600 korun, o kterou se v ročním přepočtu zvýší víceúčelová paušální náhrada hlavy státu. Na investice je určeno téměř 52 milionů korun.

Sněmovna v říjnu při schvalování novely letošního rozpočtu přijala návrh skupiny koaličních poslanců, kteří navrhli odebrat Hradu 30 milionů korun z peněz na lesní hospodářství. Motivací poslanců bylo odsouzení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v lánské oboře, prezident Miloš Zeman Baláka omilostnil. Peníze byly z rozhodnutí Sněmovny převedeny na protidrogovou politiku a na podporu mládežnických spolků. Balák v říjnu na místo ředitele rezignoval, z funkce odejde na konci roku. Náměstkyně ředitele Lesní správy Lány Ivana Pokorná nyní v dopise poslancům varovala před tím, že správa bude muset kvůli snížení svého rozpočtu vybít třetinu zvěře, odložit některé investice nebo omezit výsadbu.

Lesní správa Lány má mít na investice 19 milionů korun. Peníze půjdou například na rekonstrukci lesních cest, rekonstrukci a revitalizaci vodních nádrží, rekonstrukci objektů nebo plotu kolem obory. Správa Pražského hradu má mít na investice téměř 33 milionů korun. Rekonstruovat chce některé objekty v areálu Pražského hradu.

Loni prezidentská kancelář vynaložila ze svého rozpočtu o 197 milionů korun víc, než jí přidělil schválený státní rozpočet. Celkové výdaje kapitoly loni představovaly 620 milionů korun. Hrad loni dostal kvůli řešení dopadů pandemie covidu mimořádný příspěvek z vládní rozpočtové rezervy, a zapojil navíc ušetřené peníze z minulých let.