reklama

"K návrhům, že je nutno vyhlásit pro okres Karviná plošná karanténní opatření, uvádíme, že situace na Karvinsku není nová," napsali hygienici. Připomněli, že první ohnisko ve společnosti OKD na Karvinsku, které bylo v Dole Darkov, řešila KHS od poloviny května. Celkem tam hygienici zaevidovali přes 500 nakažených.

"Jednalo se o obdobné ohnisko, kde KHS rovněž organizovala plošné odběry u zaměstnanců a přijala protiepidemická opatření. Ohnisko je dnes prakticky vyhaslé a další případy se v něm neobjevují," uvedla KHS.

V současnosti se řeší ohniska v dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. "KHS i zde provedla plošné testování zaměstnanců, na jehož základě bylo izolováno cca 700 pozitivních horníků. Osoby, které s nimi byly v kontaktu (a jedná se převážně o rodinné příslušníky), byly dány do karantény a probíhá jejich testování," uvedli hygienici.

Počet lidí, u nichž testy prokázaly nákazu, podle nich sice výrazně vzrostl, avšak zhruba 90 procent nakažených nemá žádné příznaky nebo jen mírné. "Nedochází k přetěžování zdravotnického systému, postižení jsou v naprosté většině případů v domácí izolaci, stejně jako tomu bylo v případě ohniska na Dole Darkov," uvedla KHS.

Z dat podle hygieniků vyplývá, že onemocnění se mimo okres Karviná nešíří. V sousedících okresech Ostrava a Frýdek-Místek sice přibyly desítky nových případů, ty však zahrnují převážně rovněž horníky z OKD a jejich příbuzné. Pro ostatní okresy Moravskoslezského kraje ani jiné kraje podle hygieniků karvinské ohnisko nákazy nepředstavuje reálné epidemiologické riziko. K uklidnění situace by mělo přispět i šestitýdenní přerušení těžby v OKD.

"Z uvedeného vyplývá, že za současné situace, kdy ohnisko nákazy v OKD je známé a lokalizované, pozitivní osoby včetně svých kontaktů jsou v domácí izolaci, nadále platí, že není z epidemiologického hlediska nutné vyhlašovat v celém kraji nová plošná karanténní opatření," uvedla KHS.

Hygienici situaci na Karvinsku trvale monitorují. "Vyhodnocujeme vliv přijatých opatření v lokálních ohniscích a jsme připraveni okamžitě reagovat na případný další vývoj," uvedla KHS.

Podle posledních zveřejněných údajů bylo v pátek v Moravskoslezském kraji potvrzeno 3110 případů nákazy koronavirem. Na Karvinsku bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 1629 lidí. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno téměř 252 případů v přepočtu na 100.000 lidí, což z Karvinska činí nejpostiženější region v zemi. Na Frýdecko-Místecku připadá na 100.000 obyvatel 36 nakažených a na Ostravsku 34.

reklama