Podle fotografie ze schůzky, kterou zveřejnil Pražský hrad, víc než deset přítomných sedělo blízko sebe kolem stolu, měli sice na tváři roušky, ale na stole před nimi bylo jídlo.

"Ten okamžik nebyl úplně šťastný, v současné době je celá věc předmětem jednání správního orgánu krajské hygienické stanice, počkám si na závěr," cituje ČRo Švejdara. Podle ČRo policejní prezident nevyloučil, že padnou tresty za porušení vládních opatření. Hned po schůzce Švejdar uvedl, že neúspěšně prosazoval jednání on-line.

Jako jedno z vládních opatření proti šíření koronaviru je nyní v Česku pro lidi mimo jejich bydliště povinné zakrývat si nos a ústa. Podle vyjádření zástupců vlády tak lidé chrání před nákazou své okolí, pokud by sami koronavirus měli. Podle doporučení by proti šíření nákazy měli lidé také dodržovat odstup alespoň dva metry.

Zeman ke schůzce uvedl, že její účastníci si mohli občerstvení podstrkovat pod roušku. Zdůraznil, že kvůli koronaviru na jednání expertní skupiny poprvé zakázal oběd. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), která v Lánech také byla, přítomní předem podstoupili test na koronavirus na příkaz prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Zeman sám podle svých slov testován nebyl.

Sobotní schůzka prezidentova expertního týmu v Lánech se věnovala šíření epidemie koronaviru a jejím dopadům. Podle fotografie zveřejněné Zemanovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem se jí vedle Švejdara a Benešové zúčastnil také ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo guvernér České národní banky Jiří Rusnok.