Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Infekcí dýchacích cest v Česku dál mírně ubývá, víc je nemocných seniorů

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se proti předchozímu týdnu snížila asi o tři procenta. Případů je 1307 na 100.000 obyvatel, uvedl v tiskové zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemocných seniorů ale za týden mírně přibylo. Při započítání pouze chřipky je pokles téměř o 16 procent, u dětí do pěti let ale nemocnost stagnuje.

"V kategorii akutních respiračních infekcí, do které započítáváme jak chřipku tak například RS virus, rhinoviry a původce covid-19, vidíme pokles nemocnosti především u dospělých a dětí ve věku šest až 14 let. Naopak u seniorů v kategorii nad 65 let se nemocnost oproti minulému týdnu mírně zvýšila," uvedla zástupkyně vedoucího Oddělení infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

SZÚ v dalších týdnech očekává postupný pokles nemocnosti. "A to i s ohledem na období jarních prázdnin, které postupně ve školách na týden přeruší kontakt dětí v kolektivu a tím i vzájemné předávání si infekcí," uvedl ústav v tiskové zprávě.

Nejvíce nemocných aktuálně hlásí Pardubický a Jihomoravský kraj, nejméně Praha, kde za týden pacientů podle informací na webu Hygienické stanice Hlavního města Prahy ubylo o 12 procent na 509 na 100.000 obyvatel. V krajích s nejvyšší nemocností je jich téměř čtyřikrát víc.

V minulém týdnu měla jarní prázdniny právě polovina pražských městských částí, Karlovarský kraj nebo Děčínsko. Tento týden má volno například Plzeňsko, Praha-východ a Praha-západ či Zlínský kraj.

Témata:  chřipka nemoci

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy