Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Iráčan čelí v Česku obžalobě za to, že se zapojil do bojů IS

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Státní zastupitelství podalo obžalobu na občana Iráku za to, že z Prahy odletěl do své vlasti a zapojil se tam do bojové akce i propagandistické činnosti Islámského státu (IS). Za teroristický útok a za účast na teroristické skupině muži hrozí 12 až 20 let vězení a případně i propadnutí majetku. Vyplývá to z obžaloby, kterou ČTK získala. Pražský městský soud se začne případem zabývat v lednu, a to v mužově nepřítomnosti.

Rodák z Bagdádu, který měl v Česku trvalý pobyt, odcestoval v lednu 2015 z Letiště Václava Havla do Istanbulu. Podle státního zástupce odjel se záměrem připojit se k bojovníkům IS, což se mu také podařilo. Z Turecka se dostal na území severního Iráku, které tehdy IS ovládal. V dubnu 2015 se pak údajně zúčastnil bojové ofenzivy k hlavní irácké ropné rafinérii v Bajdží, podle obžaloby "se záměrem způsobit protivníkům Islámského státu zranění či smrt".

Státní zástupce dále uvedl, že muž útočil proti irácké armádě i koaličním jednotkám a byl zraněn při náletu americké řízené rakety. Následně údajně vystoupil i v propagandistickém videu IS, kde v arabštině pronesl "poté, co nám vítr donesl vaši munici, tak tato munice se vám vrací, aby vás udusila svým kouřem s povolením Alláha, a my jsme teď vprostřed rafinérie".

V místě bojů muž podle obžaloby také vařil jídlo dalším členům IS a později se v Mosulu podílel na propagandě teroristické organizace, za což pobíral minimálně od února 2016 do května 2017 plat. Působil údajně na pozici učitele, v oddělení leteckého fotografování, v oddělení denních tiskových zpráv a v oddělení záležitostí mudžahedínů.

Státní zastupitelství už dříve obžalovalo také mužova otce, který synovi poslal z Havlíčkova Brodu do Mosulu 54.000 korun. Za zločin financování terorismu ukládá trestní zákoník tři až 12 let vězení a také možnost propadnutí majetku.

Islamistický teroristický IS byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v Mosulu postavil vůdce abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit při operaci amerického speciálního komanda.

V Iráku byl Islámský stát definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii loni v březnu. V Iráku i Sýrii nyní působí jeho izolované skupiny, podporují jej i spřízněné skupiny třeba v Egyptě či Somálsku. Od roku 2015 se přihlásil k mnoha teroristickým útokům. V minulosti byl napojen na teroristickou síť Al-Káida.

Témata:  Islámský stát soudy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.