reklama

Zákaz hromadných akcí, uzavření škol, restaurací a obchodních center přesto nemusí podle Honsové nutně znamenat izolaci a samotu.

"I doma v karanténě si udržujme kontakt s druhými lidmi, přáteli a rodinou. On-line svět a sociální sítě tak nyní můžeme využít právě k tomu, abychom se neuváděli do izolace, která může náš duševní stav zhoršovat," uvedla Honsová.

V ideálním případě by se lidé při komunikaci v on-line prostředí měli zaměřit na témata, která jsou jim příjemná a nevzbuzují v nich strach. Nepřátelské výpady a kritika udržení psychické pohody nepomáhají. "Je skutečně důležité hledat pozitivní skutečnosti. Lidé se teď vzájemně inspirují, pomáhají si a chrání sebe, aby mohli chránit druhé," konstatovala psycholožka.

Péče o duševní zdraví ale neznamená neustálý pobyt na internetu a nepřetržité sledování sociálních sítí. Lidské psychice pomůže i odpočinek v podobě krátkého spánku po obědě, jóga a další relaxační a meditativní aktivity. "Relaxace není pasivita, ale cílená činnost," doplnila Honsová.

Velký problém vidí psycholožka zejména ve zvýšeném dávkování mediálního obsahu, ať už formou sledování televizních zpravodajských relací, nebo čtení zpráv o vývoji koronavirové nákazy v tisku a na internetu. "Doporučuji vyhýbat se nadměrnému sledování médií, získávejte nové informace po etapách a vyvarujte se nedůvěryhodným zdrojům," radí.

Vhodné je podle psycholožky nastolit si doma takový denní režim, který odděluje sledování médií od aktivit jako rodinné snídaně, cvičení nebo hraní s dětmi. Rodiče, kteří kvůli uzavření škol tráví s dětmi více času, by měli podle Honsové využít možnosti proniknout do jejich světa. "Když se podíváte na video oblíbeného youtubera vašeho dítěte, získáte šanci mu lépe porozumět a mít jeho volný čas více pod kontrolou," uvedla.

Dialog rodičů s dětmi má nejen v období omezení volného pohybu velký význam. Dospělí by měli s potomky mluvit o jejich obavách a ujistit je o jejich bezpečí. "Obavy, úzkosti a strach o své zdraví nejsou známka slabosti, ale přirozený stav mysli, který nám pomáhá přežít," dodala Honsová.

V případě silných úzkostí se mohou nejen dospělí, ale i děti obrátit na některé z pracovišť krizové pomoci. Terapeutické centrum Modré dveře v Praze a Říčanech nabízí ambulantní krizovou pomoc, telefonické a e-mailové konzultace nebo videohovory. Psychologickou podporu pražským klientům nabízí také Krizové centrum RIAPS, Centrum krizové intervence PL Bohnice či specializované linky důvěry.

reklama