Mobilní hlídka celníků kontrolovala nákladní vozy na odstavném parkovišti na D2. "Řidič bulharského kamionu je oslovil s tím, že při kontrole plachty a uzávěr na návěsu zaslechl podezřelé zvuky. Celníci proto podrobili vozidlo důkladné kontrole," uvedla mluvčí.

Podle dokladů měl řidič převážet dřevěné sloupky do vinice z Bulharska do Německa. Po odkrytí plachty návěsu celníci zjistili, že tomu tak skutečně je, nicméně v části bližší kabině seděli na dřevě čtyři muži. "Celníci je vyzvali, aby vystoupili a předložili doklady a z důvodu bezpečnosti je také podrobili osobní prohlídce," uvedla mluvčí.

Muži u sebe žádné doklady totožnosti neměli kromě kartičky uprchlického tábora v Rumunsku. S největší pravděpodobností šlo o Afghánce. Celníci následně přivolali hlídku policie a muže jí předali k dalšímu prošetření.

Běženců zajištěných na jihu Moravy v posledních měsících přibylo. Například na začátku loňského listopadu celníci na dálnici D2 kontrolovali kamion s návěsem, ve kterém bylo 48 migrantů, Syřané a Turci. Lidi v návěsu odhalil velkokapacitní rentgen.

Policisté zadrželi na dálnici D8 u hranic pětici Afghánců, chtěli se dostat do Německa. Na jiném místě dálnice objevili Maročana směřujícího do Francie. Muže policie umístila do záchytného zařízení pro cizince. Uvedla to dnes mluvčí krajské policie Šárka Poláčková.

Ve středu si policejní psovod v obci Petrovice na Ústecku všiml, že u čerpací stanice je skupina pěti lidí. Přivolaná hlídka cizineckých policistů zjistila, že jsou to Afghánci, kteří nemají žádný doklad totožnosti. Policisté je převezli do nemocnice na test na covid-19 a rentgen zápěstí k určení věku. "Všichni uváděli, že jsou nezletilí. Z výsledků vyšetření vyplynulo, že jde o čtyři dospělé muže a jednoho nezletilého," uvedla mluvčí.

Cílem jejich cesty bylo Německo. V Rumunsku podle mluvčí nastoupili na ložní plochu kamionu za pomoci převaděče, zatímco řidič vykonával povinnou přestávku a spal. "Později řidič pravděpodobně zaslechl hluk z návěsu kamionu, zastavil na sjezdu z dálnice a z návěsu je vyhodil. V cestě pokračovali pěšky až do Petrovic," uvedla Poláčková.

Cizinci dostali rozhodnutí o zajištění za účelem správního vyhoštění. Pětice skončila v záchytném zařízení pro cizince.

Maročana objevila policejní hlídka u benzinové čerpací stanice na 44. kilometru dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem. Muž bez dokladů uvedl, že cestoval na podvozku kamionu s rakouskou poznávací značkou v domnění, že ho doveze do Vídně. "Jeho cílem byla Francie nebo Španělsko. Pod nápravou se ukryl v Maďarsku a v úkrytu strávil 16 hodin. Při druhé zastávce kamionu slezl, neboť byl již velmi unavený," uvedla mluvčí. Také tento cizinec skončil v záchytném zařízení.