reklama

Nákazu u celníků serveru potvrdila mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. "U šesti pracovníků celní správy v Liberci byla potvrzena nákaza onemocnění koronavirem SARS-Cov-2 vámi zmiňovanou mutací," uvedla.

Podle mluvčí sice žádný konkrétní zdroj nákazy nebyl potvrzen, server ale vychází z informací od libereckého krajského hygienika Vladimíra Valenty. Celníci na letišti kontrolovali účastníka zájezdu do Zanzibaru, u něhož byla jihoafrická mutace koronaviru potvrzena. "V rámci screeningu mutací, který v Libereckém kraji provádíme, byl detekován pracovník státní správy bez cestovní anamnézy. Jeho spoluzaměstnanci kynologové a psi pracují na letišti Václava Havla. Shodou okolností 'testovali' turisty ze Zanzibaru a mezi nimi byl i pacient uvedený viz výše," uvedl pro server Valenta.

Hygienici odhalili dalších 11 pozitivních kontaktů v rodinách celníků. V jednom případě se přes rodinného příslušníka nakazili také tři pracovníci z jedné liberecké firmy. "Všechny tyto osoby jsou pozitivní na susp. jihoafrickou mutaci. Pokračuje vyhledávání dalších kontaktů pozitivních a hromadný odběr kontaktů na pracovišti," dodal Valenta.

Server také uvedl, že o možném výskytu na pražském letišti byla informována hlavní hygienička a centrální řídící tým.

reklama