Projednávání strategických priorit zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny zahájili poslanci v úterý. Ministry tehdy pobouřilo zhruba hodinové vystoupení lídra SPD Tomia Okamury. Opustili sál, čímž ukončili jednací den. Z koaličního tábora zněla slova o xenofobním a fašistickém projevu. Hnutí SPD zase vinilo koalici z "vládního puče".

Vládní stavební novela má zejména odložit zavedení státní stavební správy. Koalice chce pozdější věcnou změnou zákona v podstatě zachovat nynější stav, kdy jsou stavební úřady při obcích. Ve středu se Sněmovna k hlasování o odkladu účinnosti části zákona nedostala kvůli mnoha vystoupením poslanců opozičního hnutí ANO.

Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) dnes opět neuspěl s návrhem, aby poslanci debatovali o údajném omezování svobody slova i v souvislosti s vypínáním webů označovaných za dezinformační. "Dochází k omezování svobody slova bez jakéhokoli zákona, bez jakýchkoli pravidel," uvedl. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) označil za mýtus informace, že by ministerstvo spravedlnosti připravovalo nějaký cenzurní zákon. "Vůbec nic takového se u nás nechystá," řekl. Poukazoval na to, že za současného stavu existuje možnost soudní přezkum vypnutí webu podle soukromého práva.

Správce serverů, sdružení CZ.NIC ve středu oznámilo, že by mohlo na konci května přestat blokovat osm dezinformačních webů, jejichž domény znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Pominuly totiž důvody jejich pozastavení. Pro případné pokračování blokace bude požadovat příkaz soudu, policie nebo kompetentního orgánu státu, sdělilo sdružení.