Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K pandemickému zákonu budou moci poslanci hovořit jen dvakrát pět minut

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Sněmovna dnes odpoledne na návrh předsedy koaličního lidoveckého klubu Marka Výborného zkrátila poslancům možnost promluvit k novele pandemického zákona na dvakrát pět minut.

Omezení se nebude vztahovat na řečníky s přednostním právem, jako jsou členové vlády nebo předsedové poslaneckých klubů. Neuspěl návrh hnutí ANO, aby poslanci mohli mluvit dvakrát deset minut. Výborného návrh zazněl 30 hodin poté, co Sněmovna začala v úterý dopoledne jednat.

Stejným způsobem zkrátila sněmovní většina možnost hovořit už v úterý, kdy poslanci debatovali o tom, zda trvá stav legislativní nouze. Celé jednání od úterního dopoledne provázely rozsáhlé obstrukční projevy opozičního hnutí SPD, které zákon odmítá. Tvrdí o něm například, že nepřiměřeně omezuje občanská práva a svobody.

Výborný uvedl, že sněmovní jednání o pandemické novele je už nutné posunout do finále, když, jak řekl, vnímá zřetelnou únavu i v řadách opozice. Navrhl zkrácení řečnické doby na dvakrát pět minut v běžné debatě i v té části jednání, kdy poslanci podávají a mohou odůvodňovat pozměňovací návrhy. Výborného požadavek Sněmovna podpořila hlasy 70 ze 119 přítomných poslanců. Aktuálně se do řádné debaty hlásí 16 poslanců.

Novela pandemického zákona je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nutná kvůli tomu, že platnost dosavadního zákona končí 28. února a poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření. "Pandemický zákon je příprava na to nejhorší, nic víc, nic míň,“ prohlásil.

Poslanec Robert Králíček (ANO) obvinil vládní koalici, že novelu zákona prosazuje takzvaně na sílu, bez dohody s opozicí. Proti omezení debaty se vymezil i poslanec ANO Marek Novák. "Protože takhle se jinak pouze dohrabeme k tomu, že tady protlačíte na sílu něco, co vám v konečné fázi občan omlátí o hlavu,“ varoval. Jeho stranický kolega Kamal Farhan postrádá v předloze garanci ušlého zisku. Poznamenal však, že tato garance nebyla ani v původním znění zákona. Podle něj se hradí jen skutečná škoda, což vylučuje náhradu ušlého zisku. Pozastavil se i nad navrhovanou možností doručovat rozhodnutí o izolaci nebo karanténě prostřednictvím textové zprávy. Nedovede si představit, že by například někomu dorazilo rozhodnutí o uvalení vazby prostřednictvím textové zprávy.

Poslankyně ODS Eva Decroix však již představila pozměňovací návrh koaličních stran, který na tyto výtky reaguje. Ministerstvo zdravotnictví podle tohoto návrhu bude moci stanovit vyhláškou povinné náležitosti této textové zprávy. Mezi ně bude patřit i jedinečný kód, který si občan bude moci ověřit u krajské hygienické stanice.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 20:01

Důchody slavných: Jiří Krampol platil daně jako kráva, aby se jednou pořádně rozčílil

Jiří Krampol je důchodem už nějaký ten pátek, ale potrpí si na tom, že je pracujícím důchodcem. Nemá totiž žádný problém říct, že z důchodu od státu by neuměl vyžít. Hlasitě také naznačil, že za daně, které v průběhu let odvedl, by si uměl představit vyšší penzi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy