reklama

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) hned po vyhlášení výsledků voleb zaútočil na vítěze prvního kola a svého soupeře pro druhé kolo, bývalého vysokého představitele armády a NATO Petra Pavla. Mimo jiné uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl "komunistickým rozvědčíkem", je ruský prezident Vladimir Putin. Pavel studoval v 80. letech československou vojenskou školu, stejně jako Babiš byl členem komunistické strany. Za svou minulost se Pavel mnohokrát omluvil.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pak o víkendu vyzvala Babiše z hnutí ANO, aby nepoužíval slova o vojácích ve své volební kampani. "Nejsou to žádní krvelační váleční štváči, ale profesionálové a i výsluhy si, po odsloužených letech, zaslouží," uvedla. Černochová reagovala na billboardy s Babišovou fotografií a nápisem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.", které se objevily na některých místech v Česku.

Fiala řekl, že kampaň před prvním kolem se dala označit za férovou. "Nakonec ji tak hodnotila i naprostá většina účastníků," uvedl. Dění bezprostředně po vyhlášení výsledků podle Fialy však může lidi spíš naplnit smutkem. "Jsem přesvědčen, že kampaň, která se týká volby hlavy státu, by měla být vedena ve slušném duchu, všichni by se měli vyvarovat používání lží a urážek a podobných prostředků, které nejsou důstojné výběru prezidenta," uvedl.

V úterý bude Sněmovna z podnětu ANO hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. "Termín je shodou okolností mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby, předpokládám, že nějaká souvislost tam bude," uvedl. Fiala a další členové vlády podle něj využijí možnost, kterou dostanou, aby představili, co se vládě povedlo. Plánují také obhajovat vládní politiku. "Pokud jde o samotný výsledek hlasování, není o čem pochybovat," řekl Fiala. Koalice podle něj potvrdí svou většinu.