Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kardinál Duka nevysoudil omluvu od divadel, ÚS stížnost zamítl

Dominik Duka
Dominik Duka
Foto: dominikduka.cz **www.dominikduka.cz**

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost kardinála Dominika Duky, který se domáhal omluvy od brněnských divadel. Zásah do svých osobnostních práv spatřoval v uvedení dvou kontroverzních her na festivalu Divadelní svět Brno. Justice mu nevyhověla, poukazovala na svobodu slova a uměleckého projevu. Zamítnutím stížnosti kauza před českými soudy definitivně končí.

Hry režiséra Olivera Frljiče v podání zahraničních souborů provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev i západní pohled na muslimský svět.

Podle pravomocného rozsudku, potvrzeného Nejvyšším soudem, však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Žaloba se konkrétně týkala her Prokletí a Naše násilí a vaše násilí uvedených v Brně v květnu 2018. První z nich tematizuje zneužívání dětí kněžími a zahrnuje například náznak orálního sexu na soše papeže Jana Pavla II.

Druhá hra kriticky hodnotí vztah západní společnosti k muslimskému světu a obsahuje například scénu, kdy herec sestoupí z kříže a předstírá znásilnění muslimské ženy.

Témata:  Dominik Duka

Související

Aktuálně se děje

21. srpna 2025 19:58

Jím víc než dřív, pochlubila se Adele. Jak tedy zhubla 45 kilo?

Britská zpěvačka Adele zažila v posledních letech výraznou osobní i fyzickou proměnu, kterou veřejnost poprvé zaznamenala v roce 2020, když na Instagramu zveřejnila fotografii ke svým 32. narozeninám. Její štíhlá postava tehdy vyvolala obrovský ohlas. Sama zpěvačka ale opakovaně zdůrazňuje, že pro ni nikdy nešlo o samotné hubnutí, ale o psychickou pohodu a zdraví.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy