Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karel Gott bude pohřben v Praze na Malvazinkách. Mistr si to tak přál

Lidé se přicházejí poklonit Karlu Gottovi na Žofín
Lidé se přicházejí poklonit Karlu Gottovi na Žofín
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Místem posledního odpočinku zesnulého zpěváka Karla Gotta bude hřbitov na pražských Malvazinkách. Oznámila to dnes vdova Ivana. Místo bylo zvoleno podle umělcova přání. "Přál si odpočívat tam, kde prožil velkou část svého života, kde to měl rád a kde se cítil doma," uvedla Gottová. Konkrétní místo uložení oznámí později.

Ivana Gottová dnes také poděkovala lidem za vyjádření soustrasti. Byl jich velký počet a stále přicházejí. "Vaše slova podpory jsou pro naši rodinu, v těchto nesmírně těžkých časech, velkým povzbuzením," dodala. Věří také, že všichni, kteří měli zpěváka rádi, si k němu vždy najdou cestu.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve své vile na pražské Bertramce. Léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby, která ovlivnila několik generací posluchačů, bylo 80 let. Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit v pátek 11. října v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49.000 lidí.

O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam se přišli s Gottem rozloučit příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Sobota byla zároveň dnem státního smutku. Zpěvákovy ostatky pozůstalí nechali převézt do motolského krematoria ke zpopelnění.

Pietním místem se ihned po oznámení zpěvákova úmrtí stala spontánně pražská Bertramka, kde zpěvák dlouhá léta žil. Lidé tam řadu dní nosili svíčky, květiny, fotografie a další předměty. Dary ulici u vily zcela zaplavily. Město nechalo ulici uklidit minulý týden, lidé tam ale dál nosili svíčky. Gottova rodina si vzkazy a dárky ponechá.

Pietní místa vznikla na řadě míst Česka. Jedním z nich byl třeba Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku, kam Gott jezdil od dětství za příbuznými a kde jsou pohřbeni Gottovi rodiče.

Lidé také začali navrhovat, jaká místa by se mohla po zesnulém zpěvákovi pojmenovat. Hlavnímu městu místopisná komise tento týden doporučila čtyři možnosti pojmenování veřejného prostranství. Návrhy Praha nyní projedná s Gottovou rodinou. Konečné rozhodnutí o případném pojmenování místa má městská rada.

Témata:  Karel Gott Ivana Gottová Praha

Související

Aktuálně se děje

18. prosince 2025 8:27

Burešová, Klus, Korn či Neckář navodili vánoční atmosféru v největší české hale

V největší české hale vznikl týden před Vánoci prostor pro zastavení a sdílení společného času s blízkými. Druhý ročník koncertu Vánoce v O2 areně nabídl výjimečný hudební večer propojující různé žánry, generace i hudební světy. Na podiu se představili Jiří Korn, Martina Pártlová, Tomáš Klus, Vendula Příhodová, Michal Horák, Eva Burešová a Václav Neckář, a to za doprovodu více než sedmdesáti hudebníků Filharmonie Hradec Králové a prestižního Kühnova smíšeného sboru. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy