"Jednání s Katarem je dle názoru KPR logickou volbou vzhledem k tomu, že tento stát disponuje dostatečným množstvím této komodity," uvedl Hrad. V intenzivním jednání s Katarem jsou podle něj i jiné evropské státy včetně Německa, Rakouska a Velké Británie.

Hrad přijetí pozvání považuje za úspěch, které by se podle něj mělo Česko snažit naplno využít na diplomatické i obchodní úrovni. KPR vyzdvihlo zásluhu vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, který Katar v březnu navštívil.

Do Kataru podle prezidentské kanceláře letěl také prezident Obchodní komory pro styky se státy GCC Peter Závodský. "Oba muži mají v Kataru bohaté zkušenosti s doprovázením oficiálních českých delegací, včetně delegací z ministerstva zahraničí," uvedl na konci března mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Hrad podle dnešního vyjádření nyní návštěvu emíra připravuje včetně setkání se Zemanem. "Návštěva by se měla uskutečnit v době českého předsednictví v Radě Evropské unie, tj. ve druhé polovině letošního roku," uvedl Hrad.