Klaus v souvislosti s tím prohlásil, že odmítá laciné rusobijství. Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům za významný přínos v kultuře, humanitních vědách či jiných oborech a také za sbližování národů a kultur. Klaus ji dostal v době, kdy byl prezidentem.

"Považuji za dětinské tuto medaili demonstrativně někomu vracet," řekl Klaus. "To bych musel být veden na popraviště, abych něco takového eventuálně mohl udělat," prohlásil.

Bývalý český prezident serveru řekl, že zmíněné ocenění není "žádná Putinova medaile", ale Puškinova. "Za druhé nevymyslel ji Putin, ale jeho předchůdce (Boris) Jelcin. Takže to není žádný Putinem vytvořený řád nebo něco takového. Za třetí to není medaile ruského prezidenta, ale Ruské federace," doplnil Klaus.

Někteří lidé ocenění vrátili poté, co Rusko zahájilo 24. února invazi na Ukrajinu. Třeba slovenský spisovatel Ján Štrasser se medaile veřejně vzdal. "Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace," uvedl.

Klaus vracení Puškinovy medaile označil za "triviální hříčky". "A zejména odmítám i dnes existující laciné rusobijství a odmítám šmahempopírání ruské kultury a všech podobných věcí," uvedl. Útok ruské armády na Ukrajinu Klaus po zahájení invaze odsoudil. "Napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba jej odsoudit," uvedl v prohlášení z 24. února společně se svými spolupracovníky z Institutu Václava Klause.

Puškinovu medaili odmítl vrátit také hudebník Jaromír Nohavica, který ocenění dostal v roce 2018. Prohlásil, že si ocenění ponechá, protože ho dostal "za písně, a ne za válčení". Veřejně ale také řekl, že nesouhlasí s Putinem a že je proti válce.

Navzdory tomu ale zpěvák ztrácí možnosti koncertování. Přišel například o turné v Polsku a proti jeho vystoupení ve městě veřejně vystoupil i starosta polských Katovic.

Marcin Krupa na facebooku uvedl, že rozhodnutí považuje za správné, když hudebníka označil za "osobu sympatizující s Putinem". Propagaci takového umělce si prý v současné době neumí představit.

Nohavica v záložce koncertů na svém webu neuvádí ani koncert v Uherském Brodě. Vystoupení mělo proběhnout příští týden v úterý, po zásahu města se tak ale nestane. Známý písničkář na webu doslova napsal, že jde o "zákaz koncertování". Koncert mu prý byl zrušen z důvodu "nedostatečné distance vůči prezidentovi Ruské federace".

Nohavica rovněž chtěl během března uspořádat benefiční koncert, jehož výtěžek by šel na konto SOS Ukrajina Člověka v tísni. Organizace se ale k tomuto záměru jasně vyjádřila. "O této iniciativě jsme předem nevěděli, ale i kdyby nám pořadatelé dali vědět dříve, odmítli bychom ji. Před chvílí jsme tak po dohodě s nimi učinili," uvedla  na twitteru.

"Myslíme si, že je těžko obhajitelné, aby písničkáři přijímali medaile od autoritářů, kteří nechávají zavírat a zabíjet oponenty a rozpoutávají války, aby pak posílali jejich obětem peníze. S něčím takovým nechceme spojovat dobré jméno Člověka v tísni," dodala organizace.