Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klaus vyzval k ukončení války na Ukrajině a zkritizoval evropskou politiku

Václav Klaus
Václav Klaus
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lidé by si měli přát co nejrychlejší ukončení války na Ukrajině i kvůli tomu, aby nebyla používaná jako výmluva. Ve špičkách české i mezinárodní politiky ale odvážní lidé, kteří by byli schopni válku ukončit nebo k tomu přispět, chybí.

Na dnešním setkání, které v areálu Pražského hradu organizoval Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS), to řekl bývalý prezident českého státu Václav Klaus. Akce se zúčastnili rovněž europoslanci Ivan David (SPD) a Kateřina Konečná (KSČM), poslanec české Poslanecké sněmovny Jiří Kobza (SPD) a ústavní právník Václav Pavlíček.

"Válka na Ukrajině se nesmí stát výmluvou, za kterou se mohou schovávat ti, kteří nesou zodpovědnost a používají válku jako obhajobu svého selhání a své neschopnosti. Ve špičkách naší i mezinárodní politiky bohužel chybí odvážní a zodpovědní lidé, kteří by byli schopni tuto ničivou a destruktivní válku ukončit, nebo aspoň přispět k jejímu zastavení," sdělil Klaus.

Válečný konflikt na Ukrajině podle bývalé hlavy státu zesílil společenské tendence jako jsou "agresivní genderismus", role emisí ve vývoji klimatu a obhajoba masové migrace. V evropské společnosti je tak nyní podle Klause povolený jen jeden "správný" názor, který tyto tendence hájí. Vytkl, že jiné názory jsou omezovány cenzurou a dějiny jsou vykládány tak, aby do tohoto světonázoru zapadly.

Kritice bývalý prezident podrobil rovněž domácí politiku. Vznik koalic politických stran označil za "popření politického stranictví". V koalicích nelze podle Klause zemi racionálně vládnout, což vede k "deziluzi občanů z politiky".

To, že lidem nyní Západ vnucuje jednu interpretaci světu, zdůraznil ve svém projevu na akci v prostorách Míčovny v areálu Hradu také poslanec Evropského parlamentu Ivan David. Evropské státy podle něj kvůli politice Bruselu začínají zaostávat za asijskými mocnostmi. Důvodem ekonomického a kulturního propadu Západu je "bizarní Green Deal, přepjatý feminismus a adorace menšin", sdělil. Europoslanec rovněž označil Evropskou unii za zdroj problémů a vyjádřil pochybnost, zda unijní chyby nejsou součástí záměru národní stát zničit. Doporučil, aby si proto lidé vybrali jiné uspořádání a jinou politickou reprezentaci.

Důležitost vzniku národního státu související s národním sebeurčením na slavnosti ČSBS připomněla rovněž europoslankyně a předsedkyně Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Kateřina Konečná. V současné Evropě nyní podle političky chybí diskuse. Místo debat se jiné názory zakazují a lidé se nálepkují. "Paradoxně se toho dopouštějí zvláště ti, kteří se prohlašují za jediné správné demokraty," řekla.

ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Letos poslanci odebrali organizaci dosud pravidelnou dotaci na její činnost. Stalo se tak na návrh skupiny poslanců v čele s Jakubem Jandou (ODS).

Témata:  Václav Klaus

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy