reklama

Denní nárůst množství nakažených byl nižší i ve čtvrtek, kdy laboratoře odhalily za celý den 4048 nakažených, asi o 2400 méně než předchozí čtvrtek. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno celkem přibližně 514.000 případů covidu-19. Zemřelo již 7934 nakažených. Ve čtvrtek přibylo 113 úmrtí, zhruba stejně jako ve středu, a dnes zatím k večeru 54 úmrtí.

V současnosti covidem-19 trpí přes 73.000 lidí. U většiny z nich má nemoc lehčí průběh, v nemocnicích je teď asi sedm procent nemocných. Podíl nakažených v nemocnicích na celkovém počtu nemocných v poslední době klesá, stejně jako počet hospitalizovaných. Ještě v polovině listopadu byla v nemocnicích desetina všech nemocných. Počet hospitalizovaných klesl od začátku listopadu, kdy dosahoval nejvyšších čísel za celou dobu epidemie, o více než 3000. Nyní je v nemocnicích 5048 lidí s covidem-19, z toho 743 ve vážném stavu.

Od pondělí platí v Česku vládou nařízená opatření podle čtvrtého, druhého nejvyššího stupně rizika v protiepidemickém systému PES. Už pátý den ale činí tzv. rizikové skóre 57 bodů, což odpovídá třetímu stupni. Pro posun do mírnějšího stupně je třeba, aby skóre PES sedm dní, tedy do neděle, zůstalo mezi 41 a 60 body. Pak může expertní tým ministerstva zdravotnictví navrhnout vládě další zmírnění opatření. Epidemie ale nyní podle ministerstva nezpomaluje tak rychle jako v minulých dvou týdnech. Mezi jednotlivými regiony jsou také velké rozdíly. Jen Praha a Moravskoslezský kraj se dlouhodobě pohybují ve třetím stupni rizika PES, ostatní kraje jsou na tom hůř.

Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100.000 obyvatel přibylo 589 nakažených. Ve většině ostatních okresů byl nárůst nákazy v přepočtu na obyvatele až o několik stovek případů nižší.

reklama