reklama

Ceny potravin mají růst, přestože bude snížena sazba DPH. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza uvedl, že dodavatelé potravin plánují zvýšení cen o pět až deset procent, obchody jsou proto nuceny také zdražit. Zdůvodňováno je to například vysokými náklady na energie či zvýšením cen dopravy. Očekávat lze především zvýšení cen nápojů či mléčných výrobků.

Kupka v nedělním vydání pořadu řekl, že pevně doufá, že se ceny zvedat nebudou. Zdůraznil, že tématu se dlouhodobě věnuje ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Obchodní řetězce pak varoval před zdražováním, které by neodpovídalo růstu cen u zemědělců a potravinářů. "V jiných státech to může vést i k velmi významným pokutám," podotkl.

Obchodníci by podle něj měli vnímat situaci České republiky. "Pokud očekáváme významné snížení inflace, tak je to pozitivní zpráva pro všechny. Pokud někdo v tuto chvíli negativně zasáhne podobnou dohodou, tak to může vést k ohrožení řetězců," vysvětlil ministr dopravy.

Podle Kupky se chystá jednání mezi ministerstvem zemědělství a antimonopolním úřadem. "Pokud existuje nějaká dohoda o zdražení, tak to může znamenat i porušení některých zákonů," poznamenal.