Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kupka zamýšlí přeměnit Centrum služeb pro silniční dopravu na silniční inspekci

Martin Kupka
Martin Kupka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr dopravy Martin Kupka z ODS zamýšlí přeměnit Centrum služeb pro silniční dopravu na silniční inspekci, v souladu s příkladem Polska a dalších zemí. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce.

Cílem této iniciativy je posílit pravomoci inspekce při kontrole nákladních vozidel, zejména z hlediska kontrol přetížení a dodržování pravidelných přestávek. Kupka plánuje předložit návrh zákona na jaře příštího roku, s účinností od roku 2025.

Tento krok by neměl způsobit státním financím další náklady, neboť nepředpokládá nábory nových státních zaměstnanců.

Podle Kupky má současné Centrum nedostatečné pravomoci, a to zejména v situacích, kdy je potřeba asistence policie při kontrole.

Nová inspekce by měla být schopna důsledněji řešit problémy spojené s přetíženými nákladními vozidly na českých dálnicích a v oblasti silniční dopravy obecně. Ministr zdůraznil, že tuto změnu podporují i čeští nákladní dopravci, protože by zaručila rovné podmínky pro české i zahraniční dopravce.

Karel Havlíček, bývalý ministr dopravy a místopředseda hnutí ANO, souhlasí s tímto směrem a zároveň zdůraznil, že je třeba zapojit vysokorychlostní váhy na dálnicích ke kontrole přetížených kamionů.

Témata:  doprava Martin Kupka

Související

Aktuálně se děje

5. července 2025 18:22

Marek Eben pronesl na filmovém festivalu ve Varech nečekaný projev. Rozbrečel nejednoho diváka

Zahájení 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos neslo v mimořádně emotivním duchu. Poprvé po mnoha letech chyběla klíčová postava celého podniku – herec a dlouholetý prezident festivalu Jiří Bartoška, který zemřel ve věku 78 let. Jeho památku dojemně připomněl Marek Eben (67), který festivalem tradičně provází.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy