Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, největší problémy jsou aktuálně v jižních Čechách. V noci bylo po celém Česku bez dodávek elektřiny až 300.000 domácností.

Energetici z distribuční firmy EG.D ze skupiny E.ON evidují ráno 115 poruch na linkách vysokého napětí. Na jihu Čech bylo ráno bez proudu zhruba 37.000 domácností. Poruchy byly během noci po celém kraji, ale aktuálně je podle mluvčího Romana Šperňáka nejvíce omezené území v jihovýchodních částech okresů České Budějovice, Český Krumlov a jihozápadní část okresu Jindřichův Hradec. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji je bez dodávek asi 48.000 domácností. Poruchy se týkají oblastí kolem Třebíče, Jihlavy, Bystřice a Žďáru, v Jihomoravském kraji pak oblastí kolem Blanska. Počty se podle mluvčího daří snižovat, během noci se s omezením potýkalo zhruba 120.000 odběratelů.

ČEZ Distribuce registrovala nejhorší situaci dnes v noci kolem 01:00, kdy evidovala 186 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky poruch na napětí nízkém. Bez elektřiny bylo na 180.000 domácností napříč zásobovacím územím. K 06:00 se počet poruch snížil na 130. Připojit se podařilo dvě třetiny zákazníků. Ráno bylo podle mluvčí firmy Soni Holingerové bez dodávek 60.000 odběrných míst. "Nejvíce poruch aktuálně řešíme v krajích Pardubickém (28 poruch na vysokém napětí), Královehradeckém (26 poruch na vysokém napětí) a Plzeňském (18 poruch na vysokém napětí)," uvedla. Další jsou v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. O poznání klidněji je v krajích Karlovarském, Zlínském, Libereckém a Ústeckém, dodala mluvčí.