reklama

V níže položených místech se lyžuje jen výjimečně, téměř bez sněhu jsou i mnohé běžecké tratě. Například na otevřené sjezdovky v Krkonoších nebo Orlických horách podle zjištění ČTK o víkendu ale dorazily tisíce lyžařů.

Přes 5000 lyžařů a výletníků přijelo do krkonošského střediska Černá hora - Pec, kde lze jezdit na téměř 11 kilometrech sjezdovek v pěti areálech. V největším krkonošském lyžařském areálu Špindlerův Mlýn je v provozu osm z 18 sjezdovek, zhruba 12 kilometrů sjezdových tratí a nabídka pro lyžaře by měla zůstat ve stejném rozsahu i v následujících dnech.

V Orlických horách jsou v provozu střediska v Deštném, v Říčkách a na obou stranách Bukové hory a navzdory oblevě má všechny sjezdovky otevřeny i resort Dolní Morava na Orlickoústecku.

V Jizerských horách jsou i přes oblevu v provozu tři střediska. Jede i areál na Ještědu, kam podle ředitele střediska Jakuba Hanuše přijeli o víkendu lyžaři, kteří jsou ochotni akceptovat zhoršené sněhové podmínky. "Je to vyloženě jarní lyžovačka," uvedl.

Provoz se snaží udržet také některá šumavská střediska. Například Kvilda nebo skiareál Lipno, který za víkend eviduje přibližně sedm stovek lyžařů, uvedla za areál Olga Kneiflová. Areál Špičák jede v omezeném provozu. V Železné Rudě sníh není, sedačková lanovka na Pancíř je ale v provozu a mohou ji využít pouze pěší turisté.

Všechny areály stojí i v krušnohorském Božím Daru. "V provozu není nic, jet se nedá ani na běžky," řekla Daniela Tautermannová z tamního infocentra. Turisté podle ní přesto přijíždějí a chodí na túry.

Středočeská lyžařská střediska sníh sice ještě mají, ale zájem nebyl veliký. Například na Monínci na Příbramsku v sobotu lyžovalo 500 až 600 lidí, což je o třetinu méně než v obvyklý lednový víkendový den. Stovky lyžařů přijely také do Chotouně u Prahy.

V moravskoslezské části Beskyd je jediným střediskem, které je zatím v provozu, Bílá na Frýdecko-Místecku. Kvůli špatnému počasí ale uzavírá pro veřejnost svou severní část s lanovkou a lyžovat tam už budou jen lyžařské kurzy. Situace nebyla příznivá ani v sousedním Zlínském kraji. Sníh tam rychle odtává a návštěvnost v otevřených skiareálech byla podprůměrná. Například středisko v Karolince na Vsetínsku v sobotu navštívilo odhadem 200 lyžařů a dnes asi polovina. "Protože zítra má tady na východě hodně pršet, tak jsme se rozhodli, že provoz zastavíme a budeme znovu lyžovat od úterka," řekl zástupce areálu Marek Cimala.