Organizace uvedla, že se na ni denně obracejí desítky lidí, kteří nejsou schopni uhradit zvyšující se náklady. Pro mnohé rodiny se zdravotně postiženými členy je automobil nutností, používají jej pro dojíždění do zaměstnání, cesty k lékaři, potřebují vozit handicapované děti do speciálních škol či denních stacionářů.

Předsednictvo NRZP proto žádá zástupce vlády o urychlené řešení situace, která je pro lidi se zdravotním postižením neúnosná. Podle organizace jsou dosavadní kroky vlády vzhledem k handicapovaným neúčinné. "Jsme si velmi dobře vědomi současné tíživé situace a událostí, které ovlivňují ceny pohonných hmot. Na druhou stranu je potřeba také chápat tisíce občanů, kteří mají svoje každodenní starosti, jsou velmi těžce zdravotně postižení a musí nezbytné jízdy automobilem absolvovat. Prohlášení o šetření a omezení jízd jsou vůči těmto lidem bezpředmětná," uvedlo předsednictvo.

Organizace navrhuje řešit situaci rychlou pomocí, například ve formě krátkodobé mimořádné dávky ze systému hmotné nouze. Tu by lidé získali po předložení průkazu ZTP nebo ZTP/P a dokladu o vlastnictví automobilu. Zjišťovat se by podle ní nemělo, zda je domácnost v hmotné nouzi.

Průměrná cena benzinu v Česku v neděli činila 47,08 koruny za litr a cena nafty 49,57 koruny za litr, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Před rokem byl benzin v Česku o 16,79 koruny levnější, za naftu tehdy motoristé platili o 20,53 Kč méně. Ceny paliv nyní rostou v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.