Lidé, kteří prodělali covid, si podle předsedy představenstva Společenstva českých optiků a optometristů Václava Antonína stěžují na to, že před nemocí viděli a teď "nevidí", řekl na brněnském veletrhu Opta ČTK. Jedná se o různé nepříjemnosti, které se se zrakem pojí a s nimiž se lidé svěřují při návštěvě optiků. Antonín již řadu let optiku provozuje.
Podle Antonína si lidé stěžují na rozostřené vidění, na bolesti hlavy a nadočnic, na slzení nebo naopak na sucho v očích, které se projevuje tím, že oko "dře". "Oko a sítnice jsou výběžek mozkové tkáně a jestliže covid napadá nervový systém, tak potažmo napadá i vidění," řekl Antonín. Podle něj se s potížemi svěřují nejčastěji lidé, kteří intenzivně pracují celý den s počítačem a potřebují se hodně soustředit. "Covid oslabí celou fyziognomii a projeví se to i na očích," řekl Antonín.
Za dva roky, kdy se koronavirus způsobující nemoc po planetě rozšířil, lékaři popsali řadu případů, kdy se lidem zrak skutečně zhoršil a jejich potíže ustupovaly s různou rychlostí. "Covid některé problémy zhoršil, nebo odkryl. Ať už špatnou refrakci či suché oči," řekl Antonín.
Covid nepůsobil na zrak lidí jen přímo, ale také tím, že velká část lidí začala intenzivněji používat monitory počítačů či tabletů jak v práci či ve škole, tak také při zábavě a měli oči unavenější než dřív.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, oči
Související
15. ledna 2025 10:37
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33