reklama

Pražská centra na Chodově a hlavním nádraží se otevřela před 23 dny. "Tento týden se do očkovacího centra v OC Chodov začali vracet ti, které jsme zde očkovali mezi prvními. Počet druhých dávek v pondělí převýšil primovakcinace. Druhou dávku jsme podali v 59 procentech případů z celkových 1082 dávek," napsali v pondělí na twitter zástupci Institutu klinické a experimentální medicíny, která centrum provozuje.

Od začátku provozu podalo více než 19.000 dávek, což je skoro polovina z těch, která očkovací centra bez registrace vykázala do přehledu spotřeby v informačním systému o očkování. Několikrát se tam počet podaných dávek dostal nad 1000 za den, naposledy v pondělí.

Zájem podle mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Evy Libigerové trvá i o očkování jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson na pražském hlavním nádraží. V pondělí bylo zájemců 530, v úterý 440. Celkově tam už nemocnice vykázala více než 8000 podaných dávek.

Zdravotníci Fakultní nemocnice v Motole, která provozuje očkovací místo v obchodním centrum na Smíchově, očkovali podle Hany Frydrychové z oboru komunikace od 19. července přes 3700 zájemců.

Postupně se otevírají další očkovací centra bez registrace v Praze i v regionech. V obchodních centrech jsou už také v Brně, Ostravě, Ústí nad Labem, Olomouci nebo Hradci Králové. V Brně a Ostravě podali kolem 4500 dávek, v Olomouci přes 2300 a v Ústí nad Labem zhruba 1600. Tam, kde je na výběr mezi vakcínami, lidé většinou volí jednodávkovou.

V Pardubickém kraji vyjel očkovací kamion, na první zastávce v krajském městě se nechalo očkovat asi 300 lidí. Dál pokračuje do menších měst. Podobně se lidé mohou v kamionu nechat očkovat i v Praze, o víkendu to bylo možné v zoologické zahradě. Využila toho asi stovka lidí.

Tento týden začínají očkovat neregistrované i další centra v nemocnicích. Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle mluvčí Marie Heřmánkové přišlo v pondělí asi dvacet zájemců, v úterý do poledne deset. Od úterý se neregistrování mohou nechat očkovat také v Kongresovém centru a ode dneška v Ústřední vojenské nemocnici nebo Národním očkovacím centru v hale O2 universum.

Očkování proti covidu-19 bylo v Česku zahájeno 27. prosince loňského roku, dosud bylo podáno více než 10 milionů dávek vakcíny. Očkováno bylo podle dat ministerstva více než 5,69 milionu lidí alespoň jednou dávkou a 4,93 milionu, tedy asi 46 procent populace, má očkování dokončeno. Odborníci upozorňují, že aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je třeba pro kolektivní imunitu nejméně 70 procent proočkovaných.

 

reklama