S Džaišankarem, který byl v letech 2001 až 2004 indickým velvyslancem v ČR, měl Lipavský probrat bilaterální vztahy a aktuální zahraničně politická témata. Hlavním bodem jednání měla být prosperita a bezpečnost indopacifického regionu, jenž je jednou z geografických priorit českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku.

Lipavský se už v únoru zúčastnil ministerského fóra EU ke spolupráci s partnery v indopacifickém regionu v Paříži. V projevu tehdy uvedl, že Česko využije své předsednictví k posílení spolupráce unie a tohoto regionu v kybernetické bezpečnosti či bezpečnosti dodavatelských řetězců. Česko klade důraz i na spolupráci v ochraně životního prostředí a ve využití vesmírných programů.

Ministři se v Paříži shodli také na podpoře v klíčových odvětvích digitalizace včetně 5G sítí a norem pro umělou inteligenci. Debatovalo se rovněz o posílení zdravotní nezávislosti zemí indopacifického regionu a o rozvoji nových partnerství ve vědě, výzkumu a výrobě léků.

Ministr Lipavský měl pozitivní test na koronavirus už v únoru. Pracoval tehdy z domácí izolace.

Během více než dvou let epidemie se koronavirem nakazila řada politiků, včetně prezidenta Miloše Zemana i několika členů předchozí vlády. Podle dostupných informací byli buď bez příznaků, nebo měli mírnější průběh nemoci a léčili se doma. Ze současné vlády se covid na konci března prokázal u premiéra Petra Fialy (ODS), pozitivní test měli i ministři financí Zbyněk Stanjura, kultury Martin Baxa (oba ODS) a průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

reklama