Premiér Petr Fiala (ODS) po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze uvedl, že Česká republika je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli.

"Je to o zdůrazňování našich potřeb, je potřeba vysvětlovat, v jaké situaci se Evropa nachází. Samotné obchody s plynem jsou tržní záležitostí, Katar ale vždy deklaroval, že je připravený se podílet na energetických dodávkách," uvedl Lipavský.

Šéf české diplomacie má v Dauhá v plánu například jednání se svým protějškem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním, s nímž se před několika týdny sešel také v Praze. Tématy budou mimo jiné prohloubení ekonomické spolupráce a energetika.

Dnes se Lipavský zúčastní recepce a slavnostního otevření českého velvyslanectví v Dauhá za účasti diplomatického sboru a představitelů krajanské komunity. Ve čtvrtek jej pak pravděpodobně čeká také jednání se státním ministrem pro energetiku a generálním ředitelem státního podniku QatarEnergy Saadem Šarídou Kaabím a místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammadem Attíjou.