reklama

Náměstek se podle Lipavského "důrazně ohradil proti nehorázným a lživým obviněním Ruska vůči ČR" v Radě bezpečnosti OSN. "Pokud chce Rusko mluvit o terorismu podporovaném státem, ať si zamete před vlastním prahem," uvedl ministr.

Něbenzja Černochovou obvinil kvůli jejímu vyjádření po sobotním atentátu, při němž zemřela Darja Duginová, dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Ministryně obrany v sobotu na twitteru reagovala slovy, že jí není líto dcery ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí "zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie".

"I když necháme stranou morálku, kterou u našich západních kolegů už dávno nahradila rusofobie, jsou vyjádření Černochové v jádru otevřenou podporou a oslavou teroristického útoku proti naší občance," prohlásil v úterý Něbenzja při jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Záporožské jaderné elektrárně, kterou okupují ruské jednotky.

Černochová v úterý pro ČTK velvyslancova obvinění odmítla, je podle ní zásadní rozdíl mezi "oslavou teroristického útoku" a vyjádřením "nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky" veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců.

"Obvinění Jany Černochové z podpory terorismu jakýmkoliv představitelem Ruské federace, která se dopouští válečných zločinů na Ukrajině, nelze považovat za nic jiného než projev vrcholného cynismu," sdělil v úterý ČTK premiér Petr Fiala (ODS) prostřednictvím svého mluvčího Václava Smolky.