Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loňská střelba na FF UK významněji zasáhla kolem 9000 lidí

Policie ČR, ilustrační foto
Policie ČR, ilustrační foto
Foto: Roman Veselý / INCORP images

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) a s ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Podle informací policejního prezidia vyžádala situace významné nasazení personálu. Ihned po události, ke které došlo 21. prosince, bylo na místě 12 psychologů a krizových intervenčních pracovníků z krajského ředitelství pražské policie.

Během noci se do informování pozůstalých zapojilo dalších 18 osob a během prvního týdne se počet zvýšil na více než 40 pracovníků z policie. Za stejné období téměř dalších 200 odborníků z Integrovaného záchranného systému (IZS) a jeho partnerských organizací poskytlo psychosociální pomoc.

Podle policejního prezidia tato událost významně zasáhla psychiku širokého okruhu osob, jejichž celkový počet je odhadován na 9000. Podpora ve střednědobé fázi stále pokračuje. Kromě toho tato událost ovlivnila i další dotčené komunity, jako je obec Klánovice, další vysoké školy a zdravotnická zařízení.

Policie uvádí, že se objevilo mnoho případů vyhrožování násilím ze strany žáků a studentů na různých středních a vysokých školách, stejně jako ze strany dalších občanů vyhrožujících násilím ve zdravotnických zařízeních. Tato událost tak otevřela několik celospolečenských otázek, zejména v oblastech bezpečnosti, školství a zdravotnictví.

Útok v hlavní budově Filozofické fakulty UK v Praze se stal 21. prosince 2023. Student této fakulty zastřelil 13 lidí a jedna osoba později zemřela v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno. Útočník se nakonec zastřelil. Krátce před masakrem na FF UK zastřelil svého otce v obci Hostouň a přibližně týden předtím zabil náhodného muže s dítětem v Klánovickém lese na okraji Prahy. 

Témata:  střelba Praha Policie ČR

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy