Stejně jako on vyzvala k důrazu na kybernetickou bezpečnost také místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Úvodem konference se nesl také apel na urychlení digitalizace.

"Digitalizace šetří peníze, šetří lidem čas a nabízí odpovědi na otázky, které jsme si doposud nedokázali položit. Tak, jak se společnost rychle mění a výzvy padají na stůl, bavme se o následujících letech, i když budeme řešit krize, energetické či inflační. Pojďme brát naše zkušenosti z pandemie koronaviru, ale i v souvislosti s válkou na Ukrajině jako motor k tomu, proč věci měnit," řekl Bartoš.

Základem digitalizace je strategie Digitální Česko, která vznikala několik posledních let. Jako jednu z priorit Bartoš zmínil zavedení celoevropské digitální identity a digitálního podpisu, posilování kybernetické bezpečnosti a také vzdělávání IT odborníků. Česko podle něj vynaloží přibližně 40 miliard korun z Národního plánu obnovy (NPO) na rozvoj e-governmentu, elektronického obchodování a digitální transformaci.

Důležitým tématem konference je také českého předsednictví v Evropské unii, které začne v červenci.

"České předsednictví bude velmi dobře umístěné v čase, aby posílilo kybernetickou bezpečnost, což nyní dostává daleko větší grády, když se potřebujeme bránit v rámci hybridní války s Ruskem. Zásadní věcí bude také pomoci připravit Evropu na to, že se začne plnit nová evropská legislativa, ať už je to zákon o digitálních službách nebo o digitálním trhu," řekla Jourová. Upozornila, že Evropa prochází revolucí, kdy chce napravit řadu věcí, které digitální éra přinesla.

V posledních letech se na dvoudenní konferenci ISSS registruje v průměru 1800 účastníků, konference je zaměřena na reformu veřejné správy, rozvoj e-governmentu a informatizaci společnosti. Mezi hlavní témata témata letošního ročníku patří záměry a plány v e-governmentu pro aktuální volební období, digitální identita nebo kybernetická bezpečnost a krizové řízení. V plánu je kromě více než 150 přednášek a diskusí také výstavní část, ve které se představí dodavatelé technologií a různých internetových služeb.

Konference kromě prezentací a přednášek nabízí i vyhlášení různých soutěží, dnes večer budou známi vítězové klání o nejlepší webové stránky měst a obcí Zlatý erb.

Stát založí agenturu, která bude řídit digitalizaci a e-government

V Česku by měl vzniknout nový úřad, který bude řídit digitalizaci a e-government, tedy správu věcí veřejných pomocí moderních technologií. Záměr byl dnes oznámen na konferenci ISSS v Hradci Králové, která se zabývá digitalizací veřejné správy, napsal server Lupa.cz. Digitální a informační agentura, jak zní oficiální název, by podle serveru měla být zřízená zákonem a v jejím čele nebude člen vlády.

Agentura by měla koordinovat převedení kompetencí z ministerstva vnitra. Kompetencí nového centrálního úřadu by podle serveru měla být také "péče o centrální sdílené služby - tedy registry dle zákona o elektronické identifikaci a služby vytvářející důvěru, o Czech Point a datové schránky a další systémy, které splňují parametry centrálních sdílených služeb. Podstatnou kompetencí by měla být i problematiky eGovernment Cloudu a poskytování infrastruktury i aplikací státu tímto způsobem".

Zřízení úřadu je součástí širších změn, které podle serveru schválila vláda. Počítá se rovněž s novou jednotkou na úřadu vlády, která se bude zabývat strategickými otázkami a bude podřízena vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi (Piráti). Mluví se také o vytvoření nového státního podniku, který bude mít v majetku státní datová centra.